Д-р Боянов : Негативното отношение към донорството трябва да се промени
Д-р Боянов : Негативното отношение към донорството трябва да се промени / netinfo

Българинът има негативно отношение към донорството и това трябва да се промени, заяви д-р Димитър Боянов, началник на отделението по реанимация в МБАЛ „Д-р Иван Селимински” и ръководител на Координационния център по донорство в Сливен. Той е убеден, че обществото трябва да промени нагласите си и е необходима сериозна информационна кампания. Освен това министерството на здравеопазването трябва да намери подходящата формула за работа по проблема. Д-р Боянов призовава личните лекари да информират своите пациенти за ползите от донорството и да отбелязват изричното желание на хората да дарят свои органи след смъртта си. „В България има стройна организация на донорски бази, в която влиза и Сливен. Другите градове са София, Плевен, Шумен, Варна и Пловдив.

Системата се ръководи от Координационен център по донорство в столицата. Неговите ръководители бяха уволнени по времето на министър Гайдарски. Сега се очаква за ръководител да бъде назначен проф. Куманов, вероятно след заповед на здравния министър. Доц. Велимир Платиканов ще отговаря в Министерството на здравеопазването за това направление”, каза д-р Боянов. В Координационния център в Сливен работят три екипа. Първият се занимава с лечението на пациентите в критично състояние, вторият екип е оторизиран да установи мозъчната смърт, а третият извършва експлантацията. Екипите са независими един от друг и не се дублират.

„Това са лекари, сериозни специалисти, имаме техника и перфектна апаратура, както и възможност за извършване на всички мероприятия, необходими за този процес”, каза д-р Боянов. Екипите са обучавани от френски специалисти и начинът на работа е възприет от този на лекарите във Франция. В екипите участват още медицински сестри и психолози, които разговарят с близките за динамиката на заболяването и състоянието на болния. „Процесът е много сложен и изисква комплексност в решенията на всички нива, синхрон в работата на медиците. Обществото трябва да е достатъчно информирано. Никой не е сигурен, че утрешния ден няма да бъде един от тези, които имат нужда от орган”, допълни д-р Боянов.Той заяви, че в областната болница е имало случаи за подготовка на донори. Оказва се обаче, че близките на починалите пациенти не са съгласни да дарят органите за спасяване на човешки живот.

Най-неинформирани са представителите на малцинствените групи. Някои от тях настоявали да получат парично обезщетение, ако дадат своето съгласие. Д-р Боянов смята, че министерството трябва да търси решение и на този въпрос. Той поясни, че в страните, които са напреднали в извършването на експлантации и трансплантации, са уредени и най-дребните детайли. В специални карти е отбелязано изричното съгласие на пациента-донор, неговите данни и индивидуален донорски код. В някои държави има алеи на донорството и правителството се ангажира с погребението на починалите пациенти. Имената на хората, спасени благодарение на дарените органи, се пазят в тайна.