60,2% от населението на област Шумен определя за свой майчин език българския, сочат данни на Териториалното статистическо бюро в Шумен. За страната този процент е доста по-висок - 84,5. Турският е майчин език за над 30 на сто от живущите в региона, а ромският за около 7 на сто от тях. Над 2 500 души в шуменско разговарят в семействата си на езици, различни от посочените три, а именно арменски, руски, иврит и други.
Община Шумен е с най-висок процент на хората, използващи в дома си българския език (над 78 %). На челно място по отношение на турския е община Венец, а на ромски се говори най-често от домакинствата във Върбица и Смядово. Най-слабо разпространение в качеството им на майчин език имат: турският - в шуменската община, а ромският - в община Хитрино.
Анализът на разпределението на населението по майчин език и етническа група сочи, че част от ромския етнос, приема за свой майчин език турския.
За страната, най-старите данни по темата са от началото на миналия век. През 1900 г., при население от близо 3 милиона 750 хиляди души, за 77,1 % майчин език е българският, за 14,4 % - турският и за малко над 2 % - циганският. Т.е. през изминалите десетилетия българският „печели" позиции, а останалите езици намаляват, като относителен дял.
След промените от 1989 г. изучаването на майчин език в българските училища се въвежда през 1994 г. с постановление на Министерски съвет. Нормативът е 4 часа седмично, в рамките на свободно избираемата подготовка и при желание от страна на ученика.
През учебната 2008 - 2009 г. в средните училища на област Шумен, майчин език се изучава от 2601 деца, което е 18 % от общия брой за страната. Едва 29 изучават ромски, а останалите турски. В шуменско не се преподават арменски и иврит. Най-голям интерес към тази възможност проявяват учениците до осми клас. В средния курс само 120 младежи и девойки изявяват такова желание.
Все по - рядко деца от други етноси използват правото си да усвояват майчин език. Преди 10 години в общообразователните училища в шуменския регион броят им е 4 584, срещу 2 514 през м.г., т.е. намалението е близо два пъти. Тази тенденция е характерна и за страната, като за последните пет години изучаващите майчин език намаляват с над 10 хиляди.
Независимо от своя етнос, учениците масово предпочитат английския, който е най-разпространеният чужд език в българското училище. През миналата учебна година го усвояват близо 70 на сто от учащите се в област Шумен и около 80 на сто от тези в страната като цяло.