1
1 / obs-pleven
„За мен е чест да присъствам на откриването на научната конференция, с която в Плевен поставяме начало на официалните чествания на 140-ата годишнина от Плевенската епопея! Позволете ми да ви приветства с Добре дошли в нашия град и да благодаря на всички, затова че се отзовахте на поканата на Община Плевен за участие в този форум. От свое име и от името на Общински съвет - Плевен искам да ви пожелая ползотворна работа, интересни и полезни дискусии. И надявам се - да запазите в сърцето си един хубав спомен от Плевен!“

С тези думи председателят на Общински съвет - Плевен Мартин Митев се обърна днес към участниците в двудневната научна конференция „140 години Руско-турска война 1877-1878 г. и Плевенска епопея 1877 г.”, която е първата от поредица инициативи, посветени на 140-ата годишнина от Плевенската епопея. Форумът бе открит официално в Актовата зала на Община Плевен с приветствия от кмета на Общината Георг Спартански, председателя на Общинския съвет Мартин Митев, зам.-областния управител д-р Красимир Трифонов и Емилия Зорнишка - директор на РВИМ - Плевен. Сред присъстващите в залата бе и бившият кмет на Плевен Андрей Романов.

1
obs-pleven

„В историята на народа ни има дати и събития, които из основи променят пътя на страната ни. Една от тези дати за мен е 10 декември, когато преди 140 години се ражда свободата на Плевен! От тогава до днес тази паметна дата е символ на справедливостта след вековната неправда на един поробен народ. Аз няма да говоря за събитията отпреди 140 години, нито за тяхното значение от гледна точка на историята, защото смятам, че в присъствието на толкова известни учени от музеи в страната и преподаватели от висши учебни заведения - това би било неуместно. Още веднъж – пожелавам успех на всички участници във форума“, каза в приветствието си още Мартин Митев.  

„За мен като кмет на Община Плевен е чест да открия днешната научна конференция, на която повече от 20 участници ще изнесат своите доклади, посветени на събитията, които заедно с Шипченската епопея решиха хода на Руско-турската освободителна за България война пред 140 години“, обърна се към присъстващите кметът Георг Спартански. Той посочи, че като общинско ръководство е имало пълен синхрон и единство при подготовката на конференцията с председателя на Общинския съвет и колегите общински съветници, подкрепа от държавната власт в лицето на областния управител и разбиране и подкрепа от страна на държавните институции за значението на 140-ата годишнина и тези паметни събития за историята не само на Плевен, но и на България. „Успяхме да направим този юбилей национален акцент, който предшества официалното честване догодина на 3 март на 140-годишнината от Освобождението на България“, посочи Георг Спартански.

1
obs-pleven

Успех на форума и на участниците пожела и зам.-областният управител д-р Красимир Трифонов, поздравителен адрес до участниците в конференцията бе изпратен от министъра на правосъдието Цецка Цачева. 
Научен ръководител на конференцията „140 години Руско-турска война 1877-1878 г. и Плевенска епопея 1877 г.” е проф. д-р Пламен Митев, който официално обяви началото на дискусионната част от форума.

Със свои доклади във форума в Плевен участват 25 известни български и руски учени от музеи в страната и преподаватели от висши учебни заведения. Първият ден на събитието включва доклади на проф. Димитър Саздов от УНСС - София /"Русия искаше или не войната от 1877-1878 г."/, д-р Михаил Симов от НИМ - София /"Разузнаването на руската Дунавска армия по време на Плевенската епопея"/, Симеон Цветков от РИМ - В.Търново /Кратък обзор на руската военна промишленост. Производство и снабдяване на армията с леко стрелково оръжие в навечерието на Руско-турската война 1877-1878 г./, проф. д-р Пламен Митев от Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски” /"Военните кореспонденти в битката за Плевен"/. С доклади са включени още Надежда Воробьева, полк.-доктор Мануш Христов, н.с. д-р Владимир Бойко, в съавторство с доц. д-р Ани Златева, Мария Танчева, д-р Володя Милачков и други специалисти.

Работата на форума във втория ден /17 ноември/ ще започне от 9,00 часа с доклад на Христина Женкова от РИМ – гр. Ямбол /Дар от ген. Скобелев за Ямбол - памет за Освобождението/. Конференцията ще бъде закрита в петък в 13,00 часа.
Организатори на научната конференция „140 години Руско-турска война 1877-1878 г. и Плевенска епопея 1877г.” са Община Плевен и Регионален военноисторически музей - Плевен.

1
obs-pleven