- Плевен става все по-шумен
Нивата на шум в Плевен през 2010 година са със стойности, по-високи от тези през миналата година. Превишението на граничната стойност е най-голямо в зоните за обществен и индивидуален отдих, зоните за лечебни заведения и санаториуми. Това съобщи д-р Цветан Димитров от РИОКОЗ Плевен, а данните са от доклад за шумовото натоварване на града през 2010 година.
Общо 21 пункта за измерването на шума са разположени на различни места в Плевен. Такива апарати има на територии с интензивен автомобилен трафик, това са транспортните артерии и там нормата е 60 децибела, а средното ниво на шум за тази година е малко над 65 децибела. Най-толеми са превишенията на стойностите на булевардите "Данаил Попов", "Христо Ботев" и "Дойран" - около 70,5 децибела.
Във втората зона попадат територии с промишлени източници на шум - тук натоварванията са най-високи. При норма от около 55 децибела, натоварванията достигат средно 65-66 децибела. Голямо превишение е отчетено на улиците "Гренадерска" и "Ал. Стамболийски". В третата зона влизат територии, подлежащи на усилена шумозащита - здравни и учебни заведения, места за отдих и туризъм. Нормата в тях е 55 децибела, но в района на ОДЗ №5 в жк. "Сторгозия" има превишение с 13 децибела.
За да се намали този шум, от общината трябва да вземат различни мерки. Там, където има усилен трафик, е необходимо да се изведе част от движението и да се контролира скоростта на преминаващите превозни средства, поясни д-р Димитров. Там, където има изоточници на промишлен шум, се прави екраниране. Слагат се големи пластмасови или стъклени пана, които предотвратяват директното отиване на шума към блоковете и го задържат над самия път. Друг начин е засаждането на дървета, чийто големи корони задържат част от шума, разказа още той.
По думите на д-р Цветан Димитров, високите нива на шума предизвикават много болести при човека. Силно податливи на влиянието му са жените, децата и възрастните хора. Той подчерта факта, че заболяванията, които може да се предизвикат, са от групата на сърдечно-съдовите - инфаркт и инсулт, хората може да развият и неврологични и психични заболявания. Уязвими са и тези, които имат проблеми с вестибуларния апарат. Подробности чуйте от д-р Димитров в прикачения файл...