/ Музей Етър
ХІІІ годишна среща на творческите градове към ЮНЕСКО се проведе във Фабриано, Италия.

Велимира Христова: В Китай нямаше как да не споделим колко интересно място е Габрово

Място с богата култура и съхранено минало, Фабриано предложи големи възможности пред габровските представители, водени от проф. д-р Светла Димитрова, директор на музей „Етър”.
 
Габрово и София са българските градове, включени в мрежата на ЮНЕСКО.
 
„Установихме много важни за нас контакти с представители на градове от клъстера, в който е Габрово - „Занаяти и народни изкуства”. Аз участвам за втори път в работата на клъстера и това ми дава увереност, че сме разпознаваеми, че можем да разчитаме на партньорства. Важно е да отправим покани към представители на творческите градове със значение за Габрово.

Габрово представи творческия си потенциал в Китай (СНИМКИ)

Тук те ще могат да се запознаят с условията, които ние предлагаме – и за резиденции, и за представяне на различни занаяти. Смятам, че участието на Габрово в тази мрежа ще става все по-активно”, каза проф. д-р Димитрова. 

Снимка:
Музей Етър, Срещата във Фабриано на творческите градове от мрежата на ЮНЕСКО

Доброто впечатление, оставено от представителите на Габрово при предишната среща дава своите бързи резултати. От Португалия, град Барселос, е отправена покана за включване в международен панаир на занаятите през август. Покани имат, освен Габрово, само градове от Италия и Франция.
 
Проф. д-р Светла Димитрова е убедена, че е направена сериозна проверка доколко стойностен партньор е Габрово. „Колкото по-често се водят индивидуални разговори, толкова по-голяма е увереността, че могат да се намерят стойностни партньори.

Личните контакти дават възможност за ясна преценка с кого и как можем да си партнираме, да намираме общи идеи за бъдещето". Проф. Димитрова е убедена, и е споделила това с ръководството на Община Габрово, че е добре да има един представител, който да е постоянен, за да бъде разпознаваем за останалите участници в годишните срещи от мрежата на ЮНЕСКО.
 

Представители на Китайската асоциация за приятелство с народите бяха на посещение в Габрово

„Останалите членове на делегацията могат да бъдат различни, но присъствието на една водеща фигура дава възможност за устойчивост. За останалите тази личност се превръща в символ на дадения град, в случая на Габрово. Честата смяна на лицата в делегацията, според мен, ще изисква ново и ново запознаване.
 
На срещата във Фабриано видяхме и добри практики, и лоши. И едните, и другите са полезни. Общото ми усещане е, че Габрово е активен участник в мрежата на ЮНЕСКО, заема добро място и е желан партньор”, сподели проф. Димитрова. 

Снимка:
Музей Етър, Срещата във Фабриано на творческите градове от мрежата на ЮНЕСКО

По време на участието си в годишната среща на мрежата от креативни градове на ЮНЕСКО габровската делегация се включи активно в работата на клъстера, към който градът принадлежи - „Занаяти и народни изкуства”.

Установени бяха добри контакти с представители на населени места от различни континенти - в това число Африка, Азия, Южна и Северна Америка. Обсъдените с отделните делегации възможности за обмен ще дадат своя положителен резултат още през следващите месеци.