Два дни на българска хубост - в песни, танци и носии, се нагледаха и наслушаха гостите на фестивала за автентичен фолклор, който за 7-ми път се провежда на поляната в габровското село Жълтеш.
Статията, чиито автор е Минка Минчева, е водеща за вестник 100 вести днес.
Както традицията повелява, благословия за доброто начинание, за живот и здраве на организаторите и всички изпълнители, за хората дошли в съботния ден на жълтешката поляна, даде отец Стефан. От името на Община Габрово на Добър час на фестивала пожела зам.-кметът арх. Николай Миразчиев.
Поздравителен адрес изпрати областният управител Николай Сираков. Събитието има за цел да покаже красотите на българския автентичен фолклор, да го го издирва и съхранява, за да се предава от поколение на поколение.
Приемствеността се видя още в първите минути на сцената, на която се качиха певиците от групата за автентичен фолклор „Кольо Венков" при народно читалище "Светлина 1927".
Сред тях бяха Дора Венкова и Ана Боянова, които си размениха ролите в управлението на кметство Жълтеш и ръководството на НЧ "Светлина 1927 г.", за да продължат традицията.
Талисманът на групата - 9-годишният Евгени Боянов, който изпълни песен за Рачо Ковача, даде да се разбере, че колкото и да са дълбоки корените на автентичния фолклор, той няма да пресъхне - има кой да го продължи.
А когато 6-годишната Кристина Неделчева запя „Хубава си, моя горо", на поляната стана тихо. Всички онемяха от красивия и силен глас на малкото момиченцe.
Нямаха време гостите на поляната да си поемат дъх и да избършат очи от радостните сълзи, защото глас извиха други две малки момичета - сестрите Анита и Теодора Томови, също от с. Жълтеш, които потвърдиха, че „Песните в полите на Балкана" ще ги има на жълтешката поляна и в бъдеще.
Децата от драматично-куклен театър при ДК "Йовко Йовков" - Севлиево направиха възстановка на народен обичай, който показва защо хлябът трябва да си обиколи нивката и защо никой не е по-голям от хляба.
И все повече стават участниците, които идват от близо и далеч, за да покажат съкровищницата на своя роден край. Тази година на сцената на фестивала се изявиха 53 индивидуални изпълнителя и 87 колектива от 62 читалища и пенсионерски клубове. Общият брои на участниците надхвърли 1346 човека.
Това са хора дошли от цяла България, от Силистренско, Варненско, Добрич, Перник, Софийско, Плевенско, Търновско, Русенско, Сливенско, Ст. Загора, Пловдивско, Монтанско Видинско, Разградско, Шуменско, Пазарджишко и Габровско. Увеличава се и броят на етнографските области, от които се представят автентични народни носии, пазени по скринове и сандъци над 100 години.
На миналогодишния фестивал беше сложено началото на този нов раздел на фестивала - представяне на автентични български носии за мъже и жени. Тази година техният брой и областите, от които се представят, се увеличава, което създава допълнителна трудност на журито с председател доц. д-р Веселка Тончева и членове доц. д-р Ангел Гоев и Олег Цонев, хореограф.