В богатите държави хората все повече седят, докато са на работа и в свободното време
/
ThinkStock/Getty Images
Световната здравна организация препоръчва най-малко 150 минути умерено физическо натоварване или 75 минути активни тренировки/ физическа работа седмично
Повече от четвърт от хората в света са по-застрашени от диабет, рак, сърдечносъдови заболявания и деменция, защото не се движат достатъчно, съобщиха световните информационни агенции, позовавайки се на доклад на Световната здравна организация (СЗО).
Над 1,4 милиарда души не спазват препоръките на СЗО за най-малко 150 минути умерено физическо натоварване или 75 минути активни тренировки или физическа работа седмично.
ThinkStock/Getty Images
"За разлика от другите рискове за здравето, недостатъчната физическа активност не намалява по света", каза ръководителят на изследването Регина Гутхолд от СЗО.
По данни за 2016 г. 27,5 процента от възрастното население в света не се движи достатъчно. Спадът е само с един процент спрямо 2001 г.
ThinkStock/Getty Images
Обездвижването се е увеличило най-много както в богати западни държави като Германия и САЩ, така и в латиноамерикански държави, като Аржентина и Бразилия.
Най-малко се движат в Кувейт, Американска Самоа, Саудитска Арабия и Ирак. Там по-малко от 50 процента от възрастното население достига минималната граница за движение, препоръчвана от СЗО.
ThinkStock/Getty Images
Най-малко обездвижени хора има в Уганда и Мозамбик - по 6 процента. В богатите държави хората все повече седят, докато са на работа и в свободното време. Положението се влошава и от транспорта.