/ iStock/Getty Images
Индонезийският министър на отбраната Прабово Субианто предложи днес мирен план за Украйна, предаде Ройтерс.

Инициативата предвижда създаването на демилитаризирана зона и произвеждането под егидата на ООН на референдум, с който да бъде определена съдбата на територии, които индонезийският министър определи като спорни. Киев обаче отхвърли индонезийското предложение, като отрече да има спорни украински територии.

Планът бе презентиран на конференцията в Сингапур "Диалог Шангри-Ла", посветена на въпросите на сигурността. В срещата участват представители на отбранителни ведомства и военни от целия свят.

Прабово Субианто прикани участниците в конференцията да приемат декларация, с която да призоват за прекратяване на военните действия в Украйна.

Той предложи план от няколко точки, който включва прекратяване на огъня "на мястото на настоящите позиции на двете страни в конфликта" и създаване на демилитаризирана зона посредством изтеглянето както на украинските, така и на руските сили на 15 километра от фронтовите позиции.

Индонезийският план предвижда демилитаризираната зона следва да бъде поставена под мониторинга на мироопазващи сили на ООН. Той включва и идея за произвеждането на референдум под егидата на ООН, посредством който, по думите на индонезийския министър, "да бъде установено обективно желанието на мнозинството от жителите на различните спорни райони".

Индонезия обявява мирния си план, след като тази година индонезийският президент Джоко Видодо посети както Москва, така и Киев, като предложи да бъде посредник в процеса по полагане на усилия за започването на мирни преговори между Русия и Украйна, отбелязва Ройтерс.

Говорителят на украинското министерство на външните работи Олег Николенко обаче бързо отхвърли индонезийското предложение. Няма спорни украински територии, подчерта той и повтори позицията на Киев, че Русия трябва да изтегли войските си от Украйна.

Николенко каза, че Русия е извършила агресия и е окупирала украински територии, и всяко предложение за прекратяване на огъня само ще й позволи да прегрупира и подсили своите войски. "Няма спорни територии между Украйна и Руската федерация, за да провеждат там референдуми", изтъкна той от Киев.

Николенко обвини руската армия, че "извършва в окупираните (украински) територии военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид. "Русия сега се опитва по всякакъв възможен начин да попречи на украинското контранастъпление, добави той.

Ръководителят на европейската дипломатическа служба Жозеп Борел заяви на същия панел на конференцията "Диалог Шангри-Ла", че ако военната подкрепа за Украйна бъде прекратена, то войната бързо ще приключи, като това ще доведе до изчезването на суверенитета на Украйна под натиска на външна агресия.

"Не можем да спрем да подкрепяме военно Украйна, защото не искаме мир, който е мир на капитулацията - мир, наложен от по-силния", категоричен бе Борел.

Неотдавна украинският президент Володимир Зеленски предложи мирен план от 10 точки, който предвижда изтегляне на руските сили от Украйна. Игор Жовква, главният дипломатически съветник на Зеленски, каза, че Украйна няма интерес от примирие, което на практика да признава руските териториални придобивки.
БТА