/ iStock

Много хора включват своите джаджи веднага след като се събудят, което вреди на здравето им, пише британският в. Independent, позовавайки се на изследователи. 

Според анализаторите скокът в натоварването на мобилния интернет се случва в шест, седем и осем часа сутринта, когато хората се събуждат. Това се случва, защото веднага щом хората изключат алармите на своите смартфони, те веднага започват да превъртат новинарския поток. Експерти предупредиха, че този навик е опасен, защото използването на джаджи рано сутрин причинява умора на мозъка. „Когато се събудите, мозъкът ви е в бавен преход от сън към бодърстване. През този период когнитивните функции все още не са се възстановили напълно от почивката, обясни психологът и член на комитета на Британското психологическо общество Антонио Каленцис. „Когато вдигнете телефона си и внезапно претоварите мозъка си, вредите на частта от него, която е отговорна за вземането на решения. Това също води до умора на мозъка“. 

Освен това, според психолога, навикът да се използват джаджи веднага след събуждане може да повлияе негативно на настроението, да наруши цикъла на съня и да намали производителността. 

Освен това след няколко часа тъмнина очите се нуждаят от време, за да се приспособят към светлината, отбеляза още Каленцис. Незабавното излагане на ярка светлина от екрана може да причини дискомфорт, сухота и дразнене. Психологът посъветва да заредите телефона в друга стая, вместо него да използвате традиционен будилник и да правите упражнения сутрин, за да се отървете от вредния навик. 

По-рано невробиоложката Кайра Бобинет заяви, че продължителното превъртане на емисиите с новини в социалните медии и гледането на кратки видеоклипове има пагубен ефект върху когнитивните способности на човека. Един на пръв поглед безобиден навик води до гниене на мозъка и като следствие до влошаване на паметта и загуба на някои умения, предиупреди експертката. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

БГНЕС