Климатичното затопляне помага на морските звезди
Климатичното затопляне помага на морските звезди / снимкa: www.sxc.hu

Затоплянето на климата заради увеличаването на концентрацията в атмосферата на парникови газове съдейства за увеличаването и активната жизнена дейност на морските звезди - разпространени дънни хищници, се казва в статия, публикувана в списание Proceedings of The National Academy of Sciences.

Аналогични изследвания в последно време показаха негативното въздействие на глобалното затопляне върху увеличаването и развитието на морските мекотели, представляващи основата на морските хранителни вериги. Учените смятат, че за мнозинството мекотели, използващи калций за строителството на своите раковини, екзо- и ендоскелети, най-вредно е повишената киселинност на водите на световния океан заради увеличаването на концентрацията на разтворен въглероден оксид. Увеличението на киселинността пречи да се улови калцият, разтворен във водата. Въпреки това доскоро влиянието върху морските организми на такива параметри като температура и концентрация на разтворен във водата въглероден оксид оставаше неизучено. Тази празнина се опитаха да запълнят Ребека Гудлинг и нейните колеги от Университета на Британска Колумбия в Канада. Екипът на Гудлинг е проучил съвместното влияние на температурата на водата и концентрацията на разтворения в нея въглероден оксид върху живота на морските звезди от вида Pisaster ochraceus. Оказва се, че увеличаването на температурата на водата, в която живее звездата с 5 градуса до 21 градуса по Целзий, значително ускорява нейната жизнена дейност и разпространение.

"Нашето откритие показва, че увеличаването на концентрацията на въглероден оксид не въздейства пряко негативно на живота на всички морски безгръбначни", се казва в статията, цитирана от РИА "Новости". Според авторите, тяхното откритие трябва да се вземе предвид в бъдещите трудове по моделиране и прогнозиране на влиянието на затоплянето на климата върху морската фауна и флора, съобщи БГНЕС.