„В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. Предвиждаме петкратно увеличение имуществените санкции, като те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители“. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с директора на Дирекция „Електроенергетика и Топлоенергика“ в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски.
Двамата обсъдиха създаването на специален законопроект, според който електроразпределителните дружества ще бъдат задължени да търсят потребителя в случаите, когато не са изпълнили своите задължения, свързани с предоставянето на електрозахранване.
Акцент по време на разговора бе поставен върху увеличаването на неустойките от страна на електроразпределителните дружества, които съгласно законопроекта ще станат автоматично дължими, без да се налага българските потребители да подават искания за тях.
„Трябва да спрем порочната практика, в която ЕРП-тата кратковременно възстановяват електрозахранването с цел да не дължат неустойка“, категоричен бе министър.
Ето защо в новия законопроект ще бъде изрично указано, че ако продължителността на прекъсването или ограничението на електрозахранването надхвърля 48 часа за период от 72 часа, операторите заплащат на крайните клиенти неустойка.
По време на срещата бе констатирано, че от направените проверки от страна на Министерството на енергетиката и на Комисията за енергийно и водно регулиране става ясно, че основен проблем за прекъсването на електрозахранването са недобре почистените просеки. Жечо Станков и Пламен Младеновски се обединиха около необходимостта от повишаване на контрола от страна на ЕРП-тата към дейността на наетите фирми, които почистват тези терени.
„Контролът трябва да бъде превантивен с увеличаване на санкциите, за да може дружествата да изпълняват своите задължения“, подчерта енергийният министър.
Предвижда се още законопроектът да дава директна възможност на кметовете, които познават в детайли проблемите в населените места, да участват в инвестиционната програма на електроразпределителните дружества. От своя страна КЕВР ще получи повече правомощия във връзка с приоритетните инвестиции в регионите.
Станков обърна внимание, че в тримесечен срок от влизането в сила на законопроекта операторите на електроразпределителните мрежи ще трябва да приведат в съответствие с него общите условия към договорите с техните крайни клиенти, така че те да работят в полза на потребителите.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня