/ БТА
Военното министерство представи доклад относно авиокатастрофата с двама загинали край „Граф Игнатиево“. С този доклад ние не търсим вина, каквато беше целта ни и при представянето на доклада на отдел „Разследване“, който се базираше на черната кутия – никого не сме обвинявали и заплашвали. Това съобщи военният министър на брифинг Атанас Запрянов относно авиационния инцидент с учебно-боен самолет L-39ZA от 13 септември 2024 г. в Трета авиационна база в "Граф Игнатиево", при който загинаха двама пилоти от 12-а авиационна база в Долна Митрополия Петко Димитров и Венцислав Дункин.

Според него отново ще има различни интерпретации, че са вменили вина на двама пилоти. „Аз съм длъжен да представя фактите такива, каквито са. Обещах да осигуря пълна прозрачност“, каза военният министър. И допълни, че съвестта му не му дава да скрие истината за състоянието на Военновъзушните сили. „За три години станаха 3 катастрофи в три различни авиобази – изключително тревожно е“, подчерта Запрянов.

БТА

„Има хроничен недостиг на изправна летателна техника през годините за всички авиационни платформи – изтребителите МиГ-29, щурмовите Су-25, учебно-бойните L-39, дори и за транспортните ни самолети „Спартан“. Същото се отнася за вертолетите „Кугър“ и особено за вертолетите Ми-17“, разкри министърът.

Наличният брой самолети и вертолети за оперативно използване не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за изпълнение на всички задачи и упражнения по бойната подготовка“, смята той. 

„Финализирахме работата по проверката на работната група, свързана с всички авиобази във военновъздушните сили. Назначена бе комисия, която имаше за цел да извърши цялостна проверка относно подготовката, летателната дейност, спазването на мерките за безопасност, реда и дисциплината във всички формирования на ВВС“, започна той брифинга.

По думите на министъра общественият интерес е голям не само във връзка с трагичния инцидент от 13 септември, но и поради това, че в последните години има и други такива инциденти.

БТА


Апелирам 51-вото Народно събрание да реализира решението си и да увеличи заплатите на военнослужещите, ако искаме да имаме въобще армия, Военновъздушни сили и Сухопътни войски“, зави той.

Най-ниското основно месечно възнаграждение на военнослужещите от 1 януари 2025 г. ще бъде от 2300 лв. до 2370 лв., посочи по-рано тази година Атанас Запрянов. От 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се определя всяка година въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, реши парламентът по-рано тази година. Основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата - за офицери не по-малко от 1,2, а за офицерски кандидати, сержанти и войници - не по-малко от 1,0.

Сериозен проблем е изтичането на кадри към други структури заради различие в заплатите. Част от вертолетните пилоти отиват в МВР и Министерството на транспорта и съобщенията, където заплатите са много по-високи. Ако стагнираме заплатите на това ниво, ситуацията няма да бъде променена, коментира Запрянов.

На стотици километри от нашата граница има война, в Близкия изток има война. В тази ситуация изключвам някой да реши, че армията не е приоритет. Твърдо вярвам, че българският парламент ще спази обещанието си, добави министърът.

По думите му се наблюдава засилен интерес за служба във Въоръжените сили, след като решението беше прието. Оптимисти сме, че некомплектът много бързо ще започне да се топи, ако то бъде спазено, каза още Атанас Запрянов.

Решението за повишаване на заплатите на военнослужещите започна да дава своя ефект и се усеща на последните конкурси, които се провеждат за набиране на военнослужещи, каза преди седмица и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня