Към момента в България липсват 12 жизненоважни лекарства за епилепсия. Това принуждава болните или да ги търсят на черния пазар, или да пътуват до съседна Сърбия, за да си ги набавят. Това разказа в ефира на Дарик председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева.
Причината за липсата на подобни медикаменти е свързана с ниската им цена, както и с малкия пазар, какъвто предлага страната ни на техните производители.
Другата възможност е епилептиците да закупуват заместители, които според Събева от една страна са до 10 пъти по-скъпи, а от друга - не винаги действат добре.
С проблема са запознати здравните власти, но решение все още не е намерено.
"Това даде шанс на някои хора на гърба на страдащите да развият сериозен бизнес - да се купува съответно лекарство за 4 лева и да се продава за 9 лева в България, но пак е по-евтино, отколкото този генерик, който в момента е в България и не върши работа на всички. Ние говорим, че трябва да има достъп до други медикаменти. Взимаме ги от Сърбия, Македония, Гърция, Румъния", заяви Събева.
По думите й това са евтини лекарства и затова така се получава.
"Обикновено в България излизат евтините лекарства. За съжаление държавата няма ангажимента да подсигури своите граждани с необходимото им лечение. На този етап ние можем да кажем, че ние нямаме достъп до нашето лечение, защото единият от медикаментите отсъства. Да не говорим, че скоро излезе един друг, който постепенно се заменя с останалите, които има тук", допълни още тя.
"Около 12 медикамента с ниска отсъстват за лечение на епилепсията. Това са жизненоважни. Нашите невролози са ги дали. Аз ходя в други страни и купувам, събирам рецепти и изпращам после на хората, не взимам пари от тях", обясни Веска Събева.