Младежите на възраст до 17 години вече ще могат да се възползват от пневмококовата ваксина, предназначена за деца, страдащи от хронични заболявания, която бе въведена за първи път в края на 2009 г. Употребата й от лица в по-високи възрасти станала възможна след като медикаментът получил одобрение от Европейската комисия, поясни д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина.
За съжаление ваксината у нас не се осигурява безплатно за родените преди 1 април 2010 г., тъй като това е моментът, в който тя е била включена в задължителния имунизационен календар на България. Всеки желаещ, роден преди тази дата, би могъл да се имузинизира, след като заплати 120 лева за една доза.
Най-вероятно в скоро време ваксината ще получи разрешение за употребата й от всички възрасти, допълва д-р Цеков. „До момента тя беше допустима за употреба само за деца до 5-годишна възраст. Аз съм щастлив, че имаме едно ново оръжие за справяне с тези тежки инфекции, които понякога трайно инвалидизират пациентите”, уточни докторът.
Пневмококовите инфекции са водеща причина за заболеваемост и смъртност сред децата по света, като по данни на Световната здравна организация годишно умират по 1 млн. деца, в следствие на менингит, сепсис или пневмония. Само менингитът погубва между 15 и 20 на сто от заболелите деца, а при 60% пък оставя необратими последици, посочва доц. д-р Пенка Переновска от клиниката по детски болести към Александровската болница.
„Пневмониите причиняват повече смъртни случаи при малките деца годишно, отколкото малария, морбили и ХИВ взети заедно. Тези деца, които не са под 5 години, до 85% в различните популации и страни може да са носители без да са болни. И при възрастните не сме много лесни - от 4 до 40%”, коментира д-р Переновска.
Важно е да се знае, че ваксината се поставя на здрав човек, който няма температура или вирусно заболяване. Според експертите това обаче не пречи да се имунизират хора - хронично болни, астматици или със сърдечно-съдови заболявания.