Главна дирекция „Национална полиция“ алармира за нов, изключително убедителен сценарий на телефонна измама, при която измамници се представят за служители на МВР и банки, за да източат средства от жертвите си.
По информация на полицията, измамната схема започва с обаждане от лице, което се представя за полицай от Главна дирекция „Национална полиция“. Обаждането често идва от реалистично изглеждащ български номер – дори от такива на институции или реални частни лица. Мнимият полицай твърди, че на Ваше име е направен опит за теглене на кредит или на спестявания с фалшиво пълномощно. След това Ви убеждава, че попълва протокол и Ви иска лична и банкова информация, като уверява, че става въпрос за „разследване“ и че ще Ви бъде оказано съдействие.
Следва обаждане от друг измамник, който се представя за банков служител. Той ви инструктира как да "защитите" парите си – обикновено като ги изтеглите и:
- ги преведете по "сигурна" банкова сметка,
- ги предадете на куриер или "полицай",
- ги обмените чрез криптомат,
- или изтеглите кредит, който да „блокира“ потенциален измамен опит.
Понякога в схемата се включва и трети участник – „прокурор“, който Ви убеждава, че съдействието Ви е задължително и отказът може да доведе до последствия за Вас.
Важни съвети от полицията:
- Не предоставяйте лична или финансова информация по телефона, независимо за кого се представя обаждащият се.
- Не предприемайте действия под натиск. Измамниците винаги настояват за спешност и конфиденциалност.
- Прекъснете разговора и проверете информацията чрез официалните контакти на Вашата банка или институция.
- Ако получите такова обаждане – не се доверявайте, не теглете пари и не ги предавайте на никого.
- Подайте сигнал незабавно на тел. 112 или в най-близкото поделение на МВР.
Полицията напомня, че истински служители на МВР или банки никога не изискват пари, кодове, ПИН или лични данни по телефона и не провеждат подобни „операции“.