Вицепрезидентът Илияна Йотова даде коментар пред журналисти от Ловеч, където присъства на отбелязването на 152-годишнината от гибелта на Апостола.
Президентът Радев: Категорично съм против България да изпраща войници в Украйна
"От послания, свързани с това колко сме свободни, дали свободата е вътре в нас, дали сме разбрали посланието за времето, което е в нас и ние можем също да го променяме. Народното дело е над всичко", каза тя.
"Хората, по пътя на благоденствието за държавата, трябва да достигнат до онзи момент, в който да кажем, че живеем в страна, където истината и правото са намерили своя храм", допълни Йотова.
Тя коментира и ситуацията в Украйна и позицията на президентството. "Смела и категорична позиция на президента Радев, надявам се това да бъде позицията на НС, изпълнителната власт и МС, както впрочем е позиция на някои европейски лидери", обясни вицепрезидентът.
"Днес това, което се случи в Саудитска Арабия е шахматен гамбит или добре премислена тактика и стратегия, дано да е второто. Еворпа трябва да намери собствената си политика в тази сложна ситуация, решенията минават през всички държави - членки", каза още тя.
"Това, което е моята мечта е Европа да запази своята лидерска позиция, да бъде равноправният партньор на международната сцена, да запазва интереса на европейските граждани, да не показва разделена, а обединена Европа", категорична бе Йотова.
Припомняме, че по-рано днес президентът Румен Радев заяви, че е категорично против България да изпраща войници в Украйна.
"Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", посочи Радев.
Обезпокоени от диалога между Доналд Тръмп и Владимир Путин за Украйна, лидерите на ключови европейски държави проведоха вчера извънредна среща в Париж, за да представят единен фронт, но същевременно разкриха разногласията си относно изпращането на мироопазващи войски, предаде АФП.
Американският президент внесе смут сред европейските си съюзници, когато миналата седмица разговаря с руския си колега, с което засили заплахата Старият континент да остане безучастен зрител на преговорите за прекратяване на тригодишната война в Украйна, посочва агенцията. На всичкото отгоре американският пратеник Кийт Келог даде да се разбере, че Вашингтон не иска европейците на масата за преговори. Руският външен министър Сергей Лавров вчера също заяви, че не вижда никакъв смисъл от европейско участие в преговорите за мир в Украйна, като обвини европейските политици, че искат "да продължат войната", посочва БТА.
В момент, когато тези инициативи набират скорост, френският президент Еманюел Макрон набързо свика тази неофициална минисреща на върха с дузина лидери на европейски държави, Европейския съюз и НАТО. В нея взеха участие британският министър-председател Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц, италианската министър-председателка Джорджа Мелони, полският министър-председател Доналд Туск и испанският министър-председател Педро Санчес, премиерът на Нидерландия Дик Схоф, министър-председателката на Дания Мете Фредериксен, шефът на НАТО Марк Рюте, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Антонио Коща. Непосредствено преди да ги посрещне, Макрон разговаря с Доналд Тръмп по телефона в продължение на около двадесет минути според антуража му, който не уточни съдържанието на този разговор.
Като се изключи консенсусът за засилване на отбрана на континента, европейците публично се сблъскаха по друг дебат - този за изпращането на войски в Украйна за гарантиране на евентуално бъдещо примирие, което е в основата на „гаранциите за сигурност“, които те са призовани да предоставят на Киев в преговорите с Москва, посочва френската агенция.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и специалният пратеник Стив Уиткоф ще се срещнат с руската делегация, начело с руския външен министър Сергей Лавров и съветникът на Путин по външните работи Юрий Ушаков. Те ще разговарят днес за подобряване на двустранните отношения и за договаряне на край на войната в Украйна. Това ще бъде най-значимата среща между САЩ и Русия след пълномащабното нахлуване на руските войски в съседната страна преди близо три години. Разговорите в Саудитска Арабия бележат поредната важна стъпка на администрацията на Тръмп за обръщане на политиката на САЩ за изолиране на Русия и имат за цел да проправят пътя за среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин , отбелязва АП.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.