„Стена на срама” за наглите шофьори, които паркират на места за инвалиди, се появи във Facebook. За около един месец инициативата е събрала над 5000 привърженици, които споделят снимки на реални нарушения при паркиране. Освен с публикации и гневни коментари в страницата, хората са предприели и реални действия срещу нарушителите, а именно масово разпространение на стикери с провокативни послания.
Ако заварите на стъклото на автомобила си стикер, на който пише „Аз съм наглец” или „Аз искам да бъда инвалид, затова използвам техните места да паркирам колата си!”, значи вероятно сте привлекли вниманието на Facebook инициативата „Заедно срещу крайно наглите шофьори”.
От скоро групата събира и публикува снимки на автомобили от цялата страна, заснети в грубо нарушение на закона. Организаторите са се заели и с разпечатването и разпространяването на стикерите, които хората поръчват чрез социалната мрежа.
Пред Дарик един от тях, пожелал да остане анонимен, разказа за инициативата и уточни, че каузата не се нуждаела от лице, тъй като зад нея можело да застане всеки един цивилизован българин.
„Идеята идва съвсем спонтанно. Имахме един приятел, който спираше много нагло. И на шега един ден му казахме, че ще му направим „Стена на срама” и ще качваме всичките му снимки там, като го видим да спира така. Като направихме групата във Facebook видяхме колко много съмишленици имаме. Преценихме, че времето за превъзпитание е дошло и този проблем е доста назрял в обществото”, разказа един от участниците в групата.
Създателите на групата във Facebook призовават хората, които споделят идеята, да се разграничат от всякакви призиви за причиняване на щети на автомобилите, тъй като сред коментарите не липсват и доста крайни идеи.
„До момента в България позицията към тези нарушения се изразява по най-бруталния начин като се режат гуми, дере се колата с ключ, огъват се чистачки. Ние сме твърдо против тези неща, против нанасянето на щети върху имуществото на хората, затова преценихме, че това е един цивилизован начин да се напомни на човек. И минутите, в които той ще си почисти стикера от стъклото, да си помисли защо той е залепен”, разказа още младежът от група.
Идеята за поставяне на стикери върху неправилно паркирали автомобили чрез спонтанна гражданска организация се среща в много европейски страни. Пример е руското движение „СтопХам”. Организаторите на българската Facebook инициатива споделят, че към момента не разполагат с такъв ресурс. По думите им обаче, ако „5000 или 10 000 очи в цялата страна следят за нарушители, рано или късно проблемът ще бъде изкоренен”.