В памет на 12-годишната Сияна и други деца, загинали във войната на пътя, се проведоха протести в България. Най-големите от тях - в София и Телиш. А мотото на недоволството бе „България няма деца за убиване!“.

БТА

Организаторите посочиха, че основните цели на протеста са:

Солидарност с протестиращите в село Телиш, които излизат, след като 12-годишната Сияна стана поредната невинна жертва на войната по българските пътища;

⇒ Изразяване на нетърпимост към войната по пътищата, която продължава да отнема много човешки животи и да оставя след себе си много ранени и пострадали;

⇒ Решителни и ефективни мерки, които да спрат безумията по пътищата и безсмислената загуба на човешки живот;

Справедливост и сигурност на пътя;

Безопасността на движението по пътищата да бъде призната за национален приоритет;

Отговорност на пътя;

⇒ Отдаване на почит към всички загинали в пъгни инциденти в България, както и съпричастност към пострадалите в катастрофи;

Телиш

Движението към Телиш тази сутрин беше ограничено заради нова катастрофа межди тир и лека кола. За щастие, при този инцидент нямаше жертви.

Протестиращите се събраха в центъра на селото и носеха плакати с призив "Стига толкова смърт на пътя", както и „Сияна загина, корупцията оцеля“ и "Колективната безотговорност убива нашите деца". 

Стойка Ангелова е майка на мъж, който загина две седмици преди Сияна на същия път. Цветан отишъл да пазарува до Луковит и навръщане джип ударил автомобила му. „Организирайки този протест, целта ни беше една – жителите на Телиш да се обединят около трагедиите на семействата”, обясни пред NOVA кметът на селото Нели Дакова.

„Няма по-голяма ценност от човешкия живот. Детето ми си отиде по безумен начин заради безхаберието на институциите, неразумните шофьори и неадекватността на пътя. Един знак можеше да я спаси”, заяви бащата на Сияна Николай Попов. Според него отговорността за инцидентите е споделена, защото обществото е мълчало до този момент.

50 лв. струва един знак за ограничение на скоростта. А този за винетка си стои и го поддържат. Не можаха ли и другия знак да сложат”, попита риторично той. „Дядото на Сияна ще остане инвалид със сигурност. Сега ще го будят от кома. Не знам как ще му поднесем новината, че неговото любимо внуче е загинало в тази тежка катастрофа”, каза още опечаленият родител.

"Протестът ни е насочен към осигуряване на безопасност на пътя и решителни мерки срещу войната по пътищата", каза кметът на Телиш Нели Дакова. 

БТА

БТА

За днешния протест в Телиш е създадена и строга организация в селото. Осигурени са буферни паркинги за автомобили и мотоциклети. Движението в центъра на Телиш за моторни превозни средства беше затворено в 08:00 ч. сутринта. В шествието към кръстовището за затваряне на пътя няма да се допускат автомобили, а само мотоциклети. От Областната дирекция на МВР в Плевен съобщиха, че на територията на областта са изградени 11 контролно-пропускателни пункта с участието на полицейски сили от сектор „Пътна полиция“, Второ районно управление в Плевен и управленията в Червен бряг, Кнежа, Долни Дъбник, подпомогнати от служители на сектор „Охранителна полиция“ и Зонално жандармерийско подразделение – Плевен.

Полицията в Плевен е осигурила екипи, които ще пренасочват тежкотоварния трафик в посока към София по път II – 13 (Долни Дъбник – Кнежа) – път III – 306 (Кнежа - Луковит). Областната полиция в Ловеч е осигурила полицейски екипи, които ще пренасочват тежкотоварния трафик в посока към Русе по път III – 306 (Луковит - Кнежа) – път II – 13 (Кнежа – Долни Дъбник).

БТА

БТА

БТА

София

Протестиращи се събраха и в центъра на София, между президентството и сградата на Министерския съвет, като се обявиха срещу "войната" на пътя, под наслов „Стига смърт на пътя". 

Събралите се настояха за решителни мерки срещу "войната" по пътищата и за безопасност на пътя. 

Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите – да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм, каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет „Заедно срещу безумието по пътищата“.

Тя допълни, че в най-скоро време е необходима концепция, която дава резултати. Проблемът засяга поне пет министерства и не можем да говорим за една конкретна причина, каза още Михайлова и обясни, че ще продължат да изискват още законодателни промени.

БТА

БТА

Протести в цялата страна

В съботния ден десетки пловдивчани също излязоха на протестно шествие заради войната по пътищата под надслов "Стига толкова смърт на пътя". 

Протестиращите се събраха пред сградата на Съдебната палата в Пловдив и настояха за адекватни мерки за безопасни пътища. 

“Пътната мрежа е под всякаква критика - няколко различни настилки, кръпки, единият асфалт е изтъркан, другият е с дупки. Пътищата са необезопасени. Искам най-после тази държава да вземе адекватни мерки, за да се спре това убийство по пътищата. България е с най-много жертви по пътищата в Европейския съюз”, каза Георги Лятев, един от участниците в шествието.

“Аз съм с призив да се погрижим за тези дечица, защото те са нашето бъдеще. Време е да предизвикаме някаква промяна”, посочи Адриана Кулина. 

Според присъстващите промяна трябва да се направи в Закона за движение по пътищата и в Агенция “Пътна инфраструктура”. 

“Пътните убийци убиха децата ни, а системата продължава да убива нас. Ние сме една статистика - загинали на пътя деца. Това не е статистика, това са почернени животи. Трябва обществото да се събуди. Заминават си млади хора и сме тук заради вашите деца, заради всички деца на България. Защото нашите си отидоха”, каза Лиляна Бакалска и допълни, че иска промяна в законодателството, така че да се стига до по-бързи присъди.

Протестното шествие тръгна от сградата на Съдебната палата в Пловдив и премина през храм “Успение Богородично”, където участниците запалиха свещи в памет на жертвите на пътя. Шествието завърши отново пред съда, като протестиращите затвориха за кратко  бул. “6-ти Септември”.

БТА

Въпреки дъждовния ден, около 100 жители на Ямбол излязоха днес на протест срещу „войната“ по пътищата и в знак на съпричастност към близките на 12-годишната Сияна, която загуби живота си при тежка катастрофа в Плевенско. Родители с деца, хора на различна възраст, близки на жертви в катастрофи се събраха пред Съдебната палата в града. Те настояха за подобряване на състоянието на пътищата и за по-строги наказания за виновниците за катастрофи. 

„Присъдата на този съд е две години и осем месеца за загубен живот. Няма никакви закони. Виновникът и до ден днешен има шофьорска книжка, даже не е задържан“, каза пред БТА Весела Димитрова, братовчедка на загинало на 16 декември 2023 г. 19-годишно момиче. Катастрофата е причинена е от шофьор, управлявал със 120 км/час на главен булевард в Ямбол.

Събралите се настояха и за спешен ремонт на пътя към граничния пункт „Лесово“. Те посочиха, че пътят е с огромни дупки, без маркировка и без осветление. „В участъка от разклона за село Тенево до Елхово е трагичен. Това е предпоставка за множество инциденти, и пак отговорен няма да има, както за инцидента край Плевен“, коментира Стоян Бочков, който също беше сред протестиращите. 

Ямбол протест война на пътя
БТА

Майки и деца се събраха в центъра на Троян, пред сградата на Общината, на мирен протест срещу "войната" на пътя. Те носеха плакати с призиви: „Хора, внимавайте, има и други на пътя, освен вас! Нека няма повече смърт на пътя!", "Намали скоростта, спаси дете", "АПИ, свършете си работата", "Протест". Организаторите раздаваха балони на децата.

По думите на Петя Велчевска, един от организаторите на протеста в Троян, българите имат нужда от по-безопасни пътища. „Ясно е, че този проблем е комплексен, трябва да се разгледа от трите страни – АПИ да си свърши работата и да се подобри инфраструктурата на България, МВР трябва да следят, да имаме по-високи наказания за нарушителите, да се следи за пътищата и ние като общество да се стараем да спазваме законите на България, както за движение по пътищата и не само“, посочи Велчевска.

Михаела Найденова, също от организаторите на протеста, заяви че проблемът вече е сериозен и повече не може да се отлага решението му. „Не искаме да чакаме с години, за да се направят промени. Ние сме тук, защото желаем да сме част от промяната, не искаме да стоим вкъщи, мислейки се, че нашият глас и действия нямат значение. Когато шофирате, просто си представяте, че вашето дете е там, в другите коли“, каза още тя.

На протеста присъства и Цветелина Иванова, майката на 14-годишната Моника, която загина на 24 януари при катастрофа в Троян. Автомобилът, шофиран от 22-годишен младеж, се е ударил в бетонно съоръжение на мост.

„Няма правосъдие, няма справедливост за мен, но няма да позволя този случай да бъде потулен. До последно ще се боря за възмездие, за убиеца затвор ще има. Не е нормално в тази държава детето ми на 24 януари да е убито, все още не знам с каква скорост. Определено е било с над 100 км в час, но докато нямаме автотехническата експертиза, не знам каква е скоростта и чакаме проби за наркотици. Убиецът е на свобода. Единственото, което знаем, че е привлечен като обвиняем, иззета му е книжката и има забрана да напускане на страната“, каза още опечалената майка. 

БТА

Русенци организираха днес протестно шествие в центъра на града срещу "войната" по пътищата. Исканията им са за строги закони, обезопасяване на пътищата и ефективни присъди. 

В началото протестиращите се събраха пред Съдебната палата, след което обиколиха централния площад.

скаме да призовем нашите управляващи в мирно време да не говорят за война на пътя. Не може да водим война, когато живеем в мирна обстановка. Човешкият живот трябва да има стойност", каза организаторът на протеста Кристина Василева. По думите ѝ трябва вече да се носи лична и колективна отговорност, да има реални присъди. "Да не се подиграват с животите на хората, защото един живот се създава много трудно, отглежда се трудно, а така лесно сме съгласни да го загубим. Това е просто абсурдно. Време е вече да се събудят всички от будна кома", заяви Василева. По думите ѝ пътят Русе - София е "абсурден и е абсурдно да звъним на близките си, че сме пристигнали живи и здрави". 

"Моето дете също почина при катастрофа и съм съпричастна с това, което се случва. Шеста година вече се точи нашето дело. Няма наказания. Искаме институциите да работят", каза Милена Баткаджова. 

Пламен Митев, чиято дъщеря загина преди 16 години, след като бе блъсната от камион на международния булевард "България" в Русе, заяви, че преживява болката на близките на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна. "Това ме върна години назад, когато и дъщеря ми си отиде. Промените са нищожни, но борбата няма да спре", каза Митев. 

Участниците в шествието почетоха с минута мълчание паметта на загиналите по пътищата. Прозвуча и песен в памет на 12-годишната Сияна. Момичето загина при тежка катастрофа на 31 март тази година и стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки срещу "войната" по пътищата.

БТА

Над 50 жители на Смолян дойдоха днес пред Съдебната палата, присъединявайки се към националния протест „Стига смърт на пътя”. Част от протестиращите бяха заедно с децата си с плакати „Аз съм Сияна“ и „Сияна загина, корупцията оцеля. Кое дете е наред?“.

Законът е прекалено либерален към шофьорите, които не спазват правилата по пътищата, заяви пред журналисти Веселина Пичурова, един от организаторите на протеста в Смолян. Според нея пътища убийци има и в Смолянска област, и дори в града. Надявам се, че нашата гражданска позиция днес тук ще събуди гражданите на Смолян, местната власт, ръководните органи, допълни Пичурова. „Вече нямаме време за губене,  защо трябва някое дете да бъде погубено, за да можем да се събудим? Надявам се да се подобри пътната инфраструктура, гражданите зад волана да са силно разумни и да спазват правилата по пътищата“,  каза Веселина Пичурова.  

БТА

Жители на община Самоков протестираха срещу лошото състояние на пътищата. Поводът бе смъртта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа край село Телиш, Плевенско. А протестиращите бяха облечени с тениски със снимка на момичето и носеха плакати с призиви за реални действия и да се вземат необходимите мерки. Самоковци се събраха пред сградата на Общинската библиотека „Паисий Хилендарски“ и се отправиха към основното кръстовище в града, което обединява основни пътни артерии. 

От протестиращите казаха, че е крайно време държавата да чуе народа и исканията им са за ремонт на пътя Самоков – София, Самоков – Мальовица, Самоков – Костенец. Те напомниха, че има и петиция за изграждане на скоростен път Самоков – София. 

Самоковци заявиха, че е крайно време Агенцията „Пътна инфраструктура“ да си върши съвестно работата. Те поискаха и да бъдат обособени още пешеходни пътеки пред училищата и детските градини. Посочено бе, че има и много шофьори, които не спазват правилата за движение по пътищата. Повдигнат бе въпросът за поскъпването на винетките и застраховка „Гражданска отговорност“.

Към протестиращите се присъедини и кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 

БТА

С плакати „Не на войната по пътищата“ десетки великотърновци се събраха на мирен протест пред Съдебната палата в града в знак на съпричастност към семействата и близките на всички загинали по пътищата. Те държаха плакати с картината на 12-годишната Сияна, загинала при тежката катастрофа на 31 март на пътя между селата Радомирци и Телиш, а повечето от тях бяха дошли и със своите деца.

Войната не трябва да е по пътищата, войната трябва да е с корупцията, каза за БТА студентът Александър Йосифов . След като не излизаме да кажем на глас това, което ни възмущава значи сме съгласни нашият живот да е застрашен, подчерта той и заяви, че е на протеста с ясното послание – ръководството на АПИ да си подаде оставката.

Не съм съгласна с цялата корупция и безхаберието на държавата, съпричастна съм с всяка болка, но се плаша, че ако нещата продължат по този начин може болката да обхване много повече семейства, каза Албена Самуилова. Решението е в нас, трябва масово да покажем, че не сме доволни, но и всеки от нас да бъде отговорен – да се подават сигнали за критични пътни участъци, да се изисква качествена работа от институциите и всички да спазваме правилата, да караш така, все едно в отсрещната кола се вози твоето дете, допълни тя.

Всеки път, като тръгнем на път с моето семейство, не сме сигурни дали ще стигнем живи, кой се движи срещу нас, дали е пиян, дрогиран или безразсъден, това е съпроводено със страх, ние се страхуваме да се движим по пътищата, каза Михаела Георгиева, майка на две деца. Всеки един от нас иска промяна в тази ситуация, но за да се случи, трябва да сме заедно и да го заявим смело, заяви Елисавета Александрова.

БТА

С едноминутно мълчание участниците в мирен протест и шествие в Стара Загора почетоха паметта на всички загинали при пътни инциденти. Протестът е в памет на 20-годишния Боян, който преди малко повече от месец загуби живота си на автомагистрала „Тракия“.

Този протест е и в памет на всички, загинали по пътищата, каза пред БТА майката на загиналото момче Даниела Бонева. "Протестът беше иницииран от приятелите на Боян, те не искат да останат безучастни към всичко, което се случва. Всички безкрайно скърбим за него“, добави майката. 

Тя апелира държавата да предприеме реални мерки. "Видях списъка с планираните ремонти на Агенция "Пътна инфраструктура", това са участъци от по 100 метра на магистралата, това са само кръпки, това не са ремонти. Държавата и агенциите, които отговарят за това, трябва да планират цялостно обновяване на някои участъци, а не само да кърпим пътища в европейска държава", коментира тя. 

Даниела Бонева настоя "всички да се обединим като хора със съзнанието да караме внимателно по пътищата и да сме с грижа един към друг, както и да се вземат редица мерки, с които да намалим драстично тези инциденти". "Защото е ужасна болката да разбереш, че детето ти е загинало по този  начин. Всички мечти и възможности на един млад живот спират дотам“,  каза майката.

Според нея приетите вчера на първо четене промени в Закона за движение по пътищата не трябва да са единствените мерки за намаляване на фаталните пътни инциденти. „Трябва всички да сме съзнателни и толерантни на пътя и нека всички с общи усилия - държавата, хората, гражданите, да се обединим в интерес на това нашите деца да бъдат здрави“, посочи тя.

Протестът започна пред сградата на Съдебната палата в Стара Загора и с мирно шествие продължи до сградата на Община Стара Загора, където събралите се настояха за спиране на "войната" по пътищата.

БТА

С апела „Прости ни, Сияна“ жители на Разград се включиха в националния протест срещу безнаказаността на пътя. „Искаме да изразим своята позиция по този начин, защото и Сияна, и всички онези знайни и незнайни, които вече не са сред нас заради катастрофи, има за какво да ни простят“, заяви пенсионираната учителка Невянка Ганчева. Тя отбеляза, че за безнаказаността на пътя сме виновни всички ние. По думите ѝ това е кауза, която трябва да бъде защитена. „Имам внуци, всички тук имат някого, когато искат да запазят. Трийсет години от моя 64-годишен живот е изпълнен все с надежда. Затова съм тук, за да помоля за прошка за нашето безразличие, безхаберие и безотговорност“, отбеляза Невянка Ганчева. Относно програмата от 37 мерки за пътна безопасност тя изрази надежда те да не останат само на хартия. „Чакаме 37 написани и с големи букви - реализирани мерки, защото хартията не пази децата“, допълни Ганчева. 

Марийка Колева заяви, че трябва законите да се спазват и да бъдат по-внимателни шофьорите, особено когато на улицата пресичат деца. Тя подчерта, че много често ѝ се е случвало да пресече заедно с двете си деца правомерно пешеходна пътека и да са в риск някой да ги сгази. Колева изрази надежда мерките, които се предприемат, да помогнат и строго да бъде следен процесът на изпълнението им.

Пламен Иванов, който бе на протеста с бебето си, изрази възмущението си от бездействието на всяка една институция, както и от народа. "Не може само 20 души да сме тук, пред Съдебната палата. Трябва да сме единни, когато става въпрос за човешки животи, и то за децата на България", посочи Иванов. Възмущението си, че на протеста в Разград в памет на Сияна и жертвите на пътя не са дошли повече хора, изразиха също Момчил Ненов и Цеца Димитрова.

С надежда за промени, свързани със справянето с проблемите на пътния травматизъм, е и Невена Николова, майка на четиригодишно момиче. „Длъжни сме да вярваме, да присъстваме и да подкрепяме това, за което много трудно се говори“, посочи Николова. За промени към по-добро, за безопасността на всички, справедливост и децата на България да живеят в една по-добра държава се обяви също Галина Минчева.

БТА

Десетки варненци излязоха на протест пред сградата на Съдебната палата в крайморския град и поискаха да спре "войната" по пътищата, а санкциите за "убийците на пътя" да бъдат по-големи.

Законите трябва да станат изключително строги, посочи Таня Петрова, чиято дъщеря Лора загина през 2011 г., прегазена на пешеходна пътека във Варна. Тя уточни, че същото послание е отправила и преди 14 години, но обещанията, дадени тогава от народните представители в парламента за нов закон по пътищата, не са изпълнени и до днес. Българският шофьор трябва да има ясното самосъзнание, че автомобилът е оръжие, което той управлява, и за да няма повече почернени родители, трябва да бъде внимателен, посочи Петрова.

Тя коментира още, че в момента вниманието се насочва към състоянието на пътищата, но по-страшни са високата скорост и това, че мнозина сядат зад волана след употреба на алкохол или наркотици. В закона трябва да фигурира пътно убийство, бе категорична Петрова. Според нея да седнеш зад волана пиян или дрогиран е умишлено деяние и трябва да бъде наказвано изключително строго. „В другите държави в ЕС има понятие „пътно убийство“, у нас – не. Да караш със 120 километра в час на централен булевард в града, да размажеш детето ми и това не е умишлено?!“, каза Петрова. Тя допълни, че след загубата на Лора със съмишленици са предприели различни инициативи в училищата във Варна, за да заострят вниманието на младежите към войната по пътищата. Най-важна обаче е семейната среда, родителите трябва да внимават какво правят, защото децата им правят абсолютно същото, посочи Петрова.

БТА

Гневни сме и питаме къде отиват парите от нашите данъци, кога пътищата ще бъдат оправени и ще заработи ли българското правосъдие, заявиха протестиращи във Враца заради жертвите на пътя. Недоволните се събраха пред сградата на съдебната палата с плакати „Ние сме Сияна", „Сияна загина, корупцията оцеля“, „България няма повече деца за губене“. Тежката катастрофа, при която загина 12-годишната Сияна, стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки за спиране на "войната" по пътищата. 

„Тук съм, защото имам три деца. Защото всички в България имаме или близък, или познат загинал на пътя или тежко пострадал. Всеки има причина да бъде тук и смятам, че цяла България е крайно време да излезе и да каже какво иска“, призова Рени Тодорова, една от участничките в протеста, и попита къде са кметовете, къде е премиерът, къде е законодателната власт, къде е шефът на АПИ и какво се случва с нашите данъци.

Според Ирена Петрова от Сдружение „Ангели на пътя“ проблемът не е в увеличаването на санкциите, а в събираемостта. „Лично аз приемам идеята на вътрешния министър за събиране на глобите веднага на пътя. Аз съм шофьор, работата ми е свързана с ежедневно пътуване и съм санкционирана понякога. Това, че трябва да отида някъде да я платя е един вид неудобство“. Плащането веднага ще увеличи събираемостта, ще намали и нарушенията, защото след като платиш, ще се замислиш дали да правиш още нарушения през деня, смята Петрова.

Друг проблем според нея е бавният процес по правораздаване. „Три години и половина след катастрофата с нашия син все още не сме стигнали до съдебна зала. И причините са много. Всички ние от Сдружение „Ангели на пътя“ сме родители на загинали деца. И всички там са като мен - или на етап да не сме стигнали доникъде в разследването, или когато стигнат до някакъв по-висок етап, на извършителите се дават обикновено условни присъди. Това са хора, които са с алкохол в кръвта, с наркотици, сгазили човек на пешеходна пътека с висока скорост и всички те най-много да бъдат изпратени в затворническо общежитие“, посочи майката.  

Организаторите разказаха, че публикацията за организирането на протеста е била свалена от платформите във Фейсбук, в които са се опитали да я качат. Снощи протест срещу "войната" на пътя имаше и в Мездра.

БТА

Жители на Димитровград и Хасково подкрепиха националния протест срещу "войната" по пътищата. И в двата града хората се събраха пред сградите на съдебните палати.

В Димитровград протестиращите носеха снимката на загиналото при катастрофа на 31 март край плевенското село Телиш 12-годишно момиче. Сред демонстрантите имаше и професионални шофьори.

Жители на Търговище също се събраха в центъра на града пред Съдебната палата. Те настояха държавата да се погрижи да бъдат ремонтирани пътищата и да се вземат мерки да не се шофира с висока скорост. „Защото съвкупността от всичко това и заниженият контрол водят до фатален край, коментира Теодора Кирилова от протестиращите.

Събралите се призоваха шофьорите да са разумни, защото наскоро в Търговище имаше случай с пострадало младо момиче на пътя. А преди година млад мъж изгуби живота си в района на „Момина чешма“.

Търговищенци настояват да се спазват правилата и законите, както и да има реални присъди за виновните.  

Майки с деца бяха дошли на протеста и споделиха, че са тук именно заради децата си. „Това е начинът ни да покажем, че не искаме да се погубват в повече човешки животи“, категорична бе Теодора Кирилова.

Протестиращите обмислят ново събиране на 22 април. 

Шуменци протестираха пред Съдебната палата в града, където поискаха да спре "войната" по пътищата. Те почетоха и паметта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на 31 март край плевенското село Телиш.

Протестиращите, част от които бяха с децата си, издигнаха плакати "Искам да (о)живея в България" и "Родителите не трябва да погребват децата си". Те поискаха да бъдат предприети незабавни мерки, свързани с регулиране и обезопасяване на опасните пътни участъци в страната, настояха за справедливост и по-строги наказания за "убийците на пътя".

Тежката катастрофа, при която загина 12-годишното дете, стана на 31 март на участък от главния път в местността Хумата. Пътният инцидент бе между тежкотоварен камион и лек автомобил. Катастрофата стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки за спиране на войната по пътищата. Министерският съвет взе решение за обезопасяване на 36 критични пътни участъка в страната. 

По темата

БТА, БГНЕС, БНР, nova.bg