Български войници за чужда земя няма да загиват, това изрази като категорична позиция лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

По-рано президентът Румен Радев посочи, че е категорично против България да изпраща войници в Украйна. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма. Ако си спомняте големия въпрос, който поставих още със самото начало на войната в Украйна, бе да не се допуска въвличането на България. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност, този въпрос е още по-актуален. Очаквам правителството и Народното събрание да заявят ясна и еднозначна позиция, че България няма да изпраща войски", заяви Радев. Подкрепа изрази лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, а вицеремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров беше категоричен, че подобна хипотеза дори не е обсъждана в Министерския съвет. 

"На 4 юни 2024 година бях в Русе и още тогава казах позицията на ГЕРБ, че български войник няма да отива в Украйна. Радвам се, че президентът Радев днес зае същата позиция. Довечера на съвета ще направим, така че всички партии в управляващата коалиция да подкрепят това наше решение, което е преди повече от 1 година. Това не означава, че ние няма да подкрепяме Украйна в нейното възстановяване и няма да участваме активно във всички форуми, които донасят за това да се спре кръвопролитието и да се стигне до мир", каза Борисов. 

Той заяви, че още от юни миналата година са направили, така че остарялата съветска техника да бъде заменена с много по-добра и съвременна. 

"Днес имах онлайн разговор с лидерите на Европейската народна партия, с Урсула фон дер Лайен, Манфред Вебер и една дозина премиери и искам да ви запозная с позициите, които сме заели там. Ние настояваме, но и вероятно много скоро и Европейската комисия ще даде отговор - как дефицитът в сферата на отбранителната промишленост да бъде изваден под черта, което е изключително важно за България не само за превъоръжаване на нашите въоръжени сили, но и за слизане до допустим дефицит със стратегическата ни цел еврозоната догодина. Факт е, че по време на изслушването на Теменужка Петкова, всички в еврозоната казаха, че България върви уверено натам и да направи конвергентен доклад. Това е добра новина и така, както сме обещали - на 1-ви догодина България трябва да влезе в еврозоната", посочи още лидерът на ГЕРБ и допълни, че втората тема е била да се позволи на Евроейската инвестиционна банка да финансира проекти, свързани с отбранителната индустрия. По думите му всичко това е много важно за нашите оръжейни заводи, за иновациите във военната промишленост и за инфраструктурата в летища и пристанища.

Борисов обясни още, че пред европейските партньори е засегнал и темата с енергетиката: "Именно това, че потенциалът е такъв, че можем да продължим да помагаме с енергия на Украйна. Разбира се, срещу заплащане. В сферата на другата подкрепа, която се иска от много държави членки, има европейски фондове и пари, които стоят за възстановяване на Украйна. Ние солидарно с всички ще участваме, но повтарям - от нашия бюджет пари няма да излизат в тази посока".

Във връзка с преговорите между Русия и САЩ, Борисов е на мнение, че Европейският съюз, чрез Урсула фон дер Лайен, също трябва да участва в разговорите, тъй като всички последици от войната в Украйна са дошли на територията на Стария континент. „Всички ние пострадахме, като давахме „украинска помощ”, в сферата на земеделието и във всяко едно отношение. Санкциите, които се налагаха към Русия, пряко се отразиха върху нашата икономика”, посочи лидерът на ГЕРБ.

Той непряко се обърна и към вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс: „България през тези години, въпреки огромния натиск, успя да запази границите си, да има нулева нелегална миграция и е за пример както на САЩ, така и на Европа. Натискът беше огромен, но удържахме. Удържахме да не вкараме идеологията за той, тя и то в училищния процес. Въпреки чудовищния натиск, който ни се оказваше, ние успяхме да запазим БПЦ и единството ѝ. Удържахме и под огромния натиск да приемем румънския модел, който в момента счупи Румъния. България, въпреки чудовищния натиск, на който беше подложена, успя, и то благодарение на ГЕРБ, да спаси държавата. Позицията ми в настоящата ситуация е, че ние трябва да намерим общ език със САЩ. Защото НАТО не е НАТО без Щатите. Трябва да намерим диалог с новата администрация, да се вслушаме в много от нещата, които казва. Където сме били подлагани под натиск - повече да не се получава този двоен аршин”.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.