Бавим се с мерките за Шенген, сочи доклад
Бавим се с мерките за Шенген, сочи доклад / снимка: Sofia Photo Agency, Надя Коцева
Бавим се с мерките за Шенген, сочи доклад
38171
Бавим се с мерките за Шенген, сочи доклад
  • Бавим се с мерките за Шенген, сочи доклад

Към 31 януари има забавяне в осъществяването на мерките, заложени в Националния план за действие за присъединяване на България към Шенгенското пространство спрямо първоначално определените срокове. Това обявиха в междинния си доклад от институт „Отворено общество" за напредъка на България към Шенген. Резултатите от гражданското наблюдение бяха връчени на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Вътрешният министър припомни, че България е усвоила на 100% парите, отпуснати от ЕК за Шенген и то по изключително прозрачен начин.

Според доклада от всички 159 мерки, 117 са изпълнени, 15 мерки са с предстоящ срок за изпълнение до 31 март, а 27 не са изпълнени в срок. Вътрешният министър увери, че техническите стандарти за шенгенската система ще бъдат напълно готови на 14 март.

Цветан Цветанов: „Аз мога да кажа, че към 14 март всички процедури ще бъдат приключени за стандартите, които са като изискване за покриване на техническата готовност за влизане на страната ни в Шенген. Това, което остава като последващи мерки, това са надграждащи или мерки, които са за подобряване на работните места на служителите, защото част от тези строителни дейности, за които беше казано, те са дейности, които са свързани с подобряване условията на работа на служителите, но те нямат пряко отношение към контрола и това дали сраната ни има някакви проблеми с изпълнение на техническата готовност".

Резултатът, според вътрешният министър, от присъединяването на България към Шенгенската информационна система вече е на лице. Само за няколко месеца в страната ни са установени 1500 граждани, нежелани в Шенгенското пространство, за което са информирани международните партньори на България. След влизането на страната ни в Шенген тези хора няма да могат да пребивават на наша територия. Цветанов уточни, че сред нежеланите в Шенгенското пространство няма българи.

Пълен текст на доклада на "Отворено общество" можете да намерите тук.