КНСБ иска по-високи доходи в услугите, алармира за риск от кадрови дефицит
КНСБ иска по-високи доходи в услугите, алармира за риск от кадрови дефицит / Thinkstock/Getty Images
КНСБ иска по-високи доходи в услугите, алармира за риск от кадрови дефицит
91065
КНСБ иска по-високи доходи в услугите, алармира за риск от кадрови дефицит
  • КНСБ иска по-високи доходи в услугите, алармира за риск от кадрови дефицит

По-високи заплати в сектора на услугите, поискаха от КНСБ. Проблемът с ниските възнаграждения води до липса на кадри, подчертаха от синдиката. Те настояха за вдигане на заплатите в туризма с 20 процента, а в търговията с 10 на сто. В сферата на здравеопазването има възможност за минимум 15 на сто увеличение на възнагражденията заради резерви в системата, смятат от КНСБ.

Заетите в сектора на услугите са 55 процента, затова е необходимо значително нарастване на заплащането, обясни директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любен Томев.

Бизнесът се оплаква от липса на шлосери и механици, даже на шофьори

От синдиката искат увеличение на възнагражденията в туризма с 20 процента. Председателят на независимата синдикална федерация на търговията, кооперациите и услугите Наташа Михова обясни, че приходите в рекордната за туризма 2016 година не кореспондират със заплатите.

Прогноза: Редица професии изчезват безвъзвратно

"Това, което получават работещите в туризма, е унизително. Един от основните проблеми в туризма в момента и бъдеще, както се очертава, ще бъдат кадрите. А кадрите изтичат в Гърция, Италия, Испания, Франция и изтичат, защото заплащането е ниско и не ги удовлетворява. Имаме прекрасни, подготвени кадри. Имаме 186 училища по туризъм, които подготвят тези хора и 6 университета, които подготвят такива кадри", каза тя.

Младите хора предпочитат да са чиновници, не да работят в реалния сектор

Зам.-председателят на федерацията на синдикатите в здравеопазването д-р Пламен Радославов коментира, че има възможност за 15 на сто увеличение на заплатите. През 2015 година в бюджета на Министерството имаше 15 млн. лв. за капиталови разходи. По отчет на държавните болници и тези с над 51 на сто държавно участие са изразходвани 70 млн. лв. за капиталови разходи. "Тоест 55 млн. лв. поне аз го твърдя са откраднати от работещите и са дадени за капиталови разходи. Тези средства са постъпили за дейност, а не за капиталови разходи", каза той. По думите му тези 55 млн. лв. биха могли да отидат в джоба на работещите, "за да няма 70-80 годишни лекари по коридорите на болниците и на поликлиниките".

Търсенето на кадри у нас ще се увеличи през 2030-а, предлагането ще намалее


От синдикат "Водоснабдител" поискаха най-малко 15 процента повишение на възнагражденията в сектора. От федерация "Енергетици" обобщиха, че заплатите в НЕК за последните години намаляват, за което не са виновни служителите в компанията.