Финансовото министерство е разработило пакет от мерки по отношение на банкови кредити, по които ще води разговори с асоциацията на банките в България. Това каза пред БНТ вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той допълни, че основните предложения за законодателни промени са три, а целта им е да има по-голяма предвидимост за това как банките залагат лихвите си за потребителски и жилищни кредити за домакинствата.
„В момента в България всяка банка решава какъв лихвен, основен лихвен процент да даде на домакинствата по собствена методология. А всъщност има и на европейско ниво, и на национално ниво т.нар. основен базисен лихвен процент, Юрибор се казва за Европа, Софибор се казва за България. Така че ще въведем основен лихвен процент, който е Юрибор или Софибор, за да има много по-голяма сравнимост в това какво правят банките“, каза Дянков.
Освен това, изтъкна вицепремиерът, таксите, които банките вземат са за сметка на получателя на кредита. „Или ще ги направим незаконни, или ще се делят между банката и получателя на кредита, просто за да са по-евтини кредитите, а и защото така е справедливо“, допълни финансовият министър.
Третата промяна касае кредитите до 400 лв., за които по думите на Дянков няма законова база и „като резултат става лихварство“. „Ще направим всичките законови промени, а и целият закон като цяло за защита на потребителите да важи от 0 стотинки или по-скоро от 1 стотинка нагоре, в смисъл за всички“, категоричен бе Дянков. Той отчете, че за миналата година са били изтеглени около половин милион такива кредити в размер до 400 лв.
Промените ще бъдат предложени за разговор на банковата асоциация да края на тази или в началото на следващата седмица.