Две се основните насоки в политиките, които ще се спазват при държавния план-прием в средното образование през учебната 2019-2020 г. Това са повишаване на процента на учениците, приети в 8 клас в професионални гимназии и паралелки с професионална насока и преструктуриране на приема по профили и професии в посока технически и ИТ професии.
Тези насоки бяха представени днес от Галина Евденова, началник на Регионалното управление по образованието във Враца по време на първия информационен ден, посветен на държавния план-прием за учебната 2019-2020 г.
На него присъстваха директори на училища от областта и представители на бизнеса. Участие взе съорганизатора на събитието, областният управител на област Враца Малина Николова.
Своето становище по темата изказаха областният управител на област Монтана - Росен Белчев и директорът на Дирекция „Регионална служба по заетостта“ – Монтана – Даниела Накова.
По време на дискусията Галина Евденова представи областна пътна карта за планиране, организиране, утвърждаване и популяризиране на бъдещия план-прием. В нея са разписани подробно всички дейности, отговорни страни, участници и срокове, свързани с приема.
Дарик - Враца
В своето слово Малина Николова подчерта, че Областната комисия по заетост и кметовете на общини ще бъдат водещи страни в бъдещия план-прием. “Те разполагат с водещите данни за приема - заявките на бизнеса и имат ресурса и капацитета за провеждането на регионалните и местни политики по образование.
През този и следващия месеци ще направим изнесени заседания на Комисията по заетост във всяка община, с участието на местния бизнес, за да вземем съвместно правилните решения“, каза областният управител.
Очаква се през тази година 7 клас да завършат 1422-ма ученици от Врачанска област. След кандидатстването им максимумът паралелки, които ще бъдат сформирани е 62, при 64 през тази учебна година.
Най-голям ще е броят на паралелките в община Враца - 27, а най-малко в община Хайредин – една. В общините Борован, Криводол, Мизия и Роман ще има по две паралелки с осмокласници.
Повече по темата ще чуете в програмата “Дарик Северозапад”.