Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент одобри доклад относно преразглеждането на двете европейски схеми за предлагане на плодове и зеленчуци и мляко в учебните заведения, съобщи сайтът на ЕНП. Предложенията на евродепутатите Владимир Уручев и Мария Габриел от Групата на ГЕРБ/ЕНП за включване в двете училищни схеми на традиционни и местни продукти с доказан положителен ефект върху здравето на децата, като мед, кисело мляко и сирене, получиха широка подкрепа и залегнаха във финалния текст на документа.
Докладът цели изграждането на здравословни хранителни навици сред децата още от ранна възраст чрез повишаване консумацията на пресни плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти в учебните заведения.
По данни на ЕК, 22 млн. деца са с наднормено тегло, а подрастващите консумират едва 30-50 % от препоръчителното дневно количество пресни плодове и зеленчуци. Съгласно новите правила, държавите- членки ще имат възможност да включат по-широка гама от продукти в двете схеми, както и да засилят образователното измерение на програмите. Между 10 и 20 % от финансовия пакет по двете схеми се предвижда да бъде отреден за реализация на образователни мерки, в това число посещения на ферми, запознаване на децата с произхода на храната, здравословно и балансирано хранене, биологично земеделие и борба с разхищението на храни.
Евродепутатите подкрепиха обединяването на двете схеми в обща рамка с цел намаляване на административната тежест по прилагането им. Новата програма ще разполага с увеличен бюджет в рамките на Общата селскостопанска политика - до 230 млн. евро за учебна година: 150 млн. евро за схема "Училищен плод" и 80 млн. евро за схема "Училищно мляко". Предстои гласуване на доклада в пленарна зала.
Информацията е на www.eppgroup.eu