11 излюпени белоглави лешояди на територията на Природен парк „Врачански Балкан“, Източна стара планина и Кресненския пролом получиха своите имена по време на пресконференция, която се състоя на 25 август в гр. София. Кръстниците са видни природозащитници от 8 страни, които имат значителен принос за опазването на лешоядите в България. Сред тях е и инж. Николай Ненчев - директор на Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ , който е единствения представител от България.
„За мен и администрацията на парка тази награда е огромна чест. Благодаря на всички организации, както и лично на експерта Георги Стоянов за положените усилия, време и неуморна работа. Възстановяването и опазването на биологичното разнообразие е една от най-благородните каузи, която, обаче, изисква постоянни усилия, търпение, значителни финансови ресурси и ентусиазъм. Дирекцията на парка ще продължи да работи за поддържането на популацията на лешоядите на територията на парка“, сподели инж. Ненчев.
През 2015 на територията на природен парк „Врачански Балкан“, беше излюпено първото белоглаво лешоядче от 70 години насам. През 2016 от образувалите се 8 двойки има излюпени 4 малки. От внесените 49 лешояда от Испания и Франция, 43 вече са пуснати на свобода, а останалите са във волиерата за адаптация в с. Долно Озирово.
Около 50 тона годишно трупно месо е необходимо за подхранването на лешоядите. Храната се предоставя най-често от големи свине и краве ферми, както и от местни фермери и жители в района. Освен като „санитари“ на природата лешоядите имат и важна икономическа роля, като намаляват необходимостта от използването на екарисажи. Със своите размери и осанка птиците са притегателни и за туристи, и орнитолози, като по този начин съдействат за популяризирането на района като туристическа дестинация.
Инициативата за кръщаването на малките лешоядчета се организира от СНЦ "Зелени Балкани" в рамките на проект "Завръщането на лешоядите в България", финансирана по програма Life +. на ЕО.