Инцидентите на пътя зачестяват, а сред произшествията определено правят впечатление тези с пешеходци. През последните няколко дни поредица от подобни случаи изостриха вниманието. А статистиката показва, че по-големият брой инциденти се забелязва основно в големите градове на страната. Това провокира кореспондентите на NOVA да проверят в какво състояние са пешеходните пътеки.
В интензивно отделение остават майката и бебето, които бяха блъснати на тротоар в Русе
Преди дни камион блъсна и уби пешеходец на бул. „Тодор Александров“ в София. Пешеходец е с комоцио след катастрофа в монтанско село. В Русе кола блъсна майка с две деца на тротоара. И всички тези инциденти се случиха в рамките на няколко дни тази седмица. Ето в какво състояние са пешеходните пътеки в някои от най-инфарктните места в страната.
Блъснаха майка с количка на тротоар в Русе, жената е с опасност за живота (СНИМКИ/ВИДЕО)
Проверката започва от една от най-опасните пешеходни пътеки в София на бул. „Цар Борис III“. Оттук минава трафикът към Перник, както и стотици пешеходци всеки ден. За 12 месеца са се случили три инцидента с четирима ранени. А само на няколко метра има училище.
Знак, че пешеходна пътека има - липсва. Маркировката е изтъркана, а настилката е на вълни. Според Центъра за транспортни политики ако не бъдат направени промени - инцидентите ще продължат.
Следващата инфарктна точка е пешеходната пътека пред пазара на ж.к. „Красно село“. За последните 12 месеца на тази пешеходна пътека са се случили три инцидента с трима ранени. Точно в началото на мястото за пресичане има два контейнера, които скриват пешеходците.
В сряда възрастна жена загина при инцидент в центъра на София на метри от училище.
След София най-много пешеходци са загинали по улиците в Пловдив. В сряда 19-годишен шофьор блъсна и изпрати в болница възрастна жена. Най-опасната пешеходна пътека е затворена за минаване. В момента най-близкото място да се пресече е подлезът на Централната гара или другата пешеходна пътека на 150 метра. Но за някои това разстояние е много.
И морската столица влиза в черната статистика. Само за миналата година във Варна случаите с пострадали пешеходци са повече от 180. От МВР отчитат, че основните причини са както в рисковото поведение на пресичащите, така и в шофьорите, които не спазват правилата.
Пешеходците във Варна сочат като основен виновник темпераментните шофьори. „Доста от шофьорите не са толерантни. Примерно един спира, следващият не спира и дори на пешеходна става невъзможно понякога пресичането. Не изчакват достатъчно. Трябва да се притичва, да се бяга. По същия начин и на светофарите“, посочва жителят на града Цветелина Димитрова.
„Статистиката през изминалата година показва, че са настъпили общо 181 произшествия на пътя, при които са загинали двама, а 182-ма са ранени. Периодично се провеждат специализирани полицейски операции именно в този тип нарушения“, заяви старшият инспектор Димитър Димитров от Пътна полиция – Варна.
Глобите за неправилно пресичане са между 20 и 50лв. Това обаче очевидно не спира нарушителите. „За изминалата 2024 година са санкционирани общо 2110 пешеходеца, а от началото на 2025 г. до настоящия момент са санкционирани общо 203 души“, допълва полицаят.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня