Заради финансовата криза вече сe забелязва спад на реалните сделки с имоти във Варна. Техният брой през третото тримесечие на годината е с 7244 по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Намалява и интересът към закупуване на общински имоти. По тази линия от предвидените 32 милиона, в общинския бюджет тази година се очаква да постъпят едва 21 милиона лева.
За дофинансирането на дейности, финансирани от държавата, Общината е отделила близо 9 млн. лева, 4 млн. от които за здравеопазване. Това се отразява зле на варненския бюджет и затова трябва се работи в посока стесняване на тези разходи, заяви зам.-кметът.
Един от начините за преодоляването на зависимостта от държавния бюджет е събираемостта на някои данъци да бъде споделена с общините, за да бъде избегната зависимостта от държавата. Според Борисов, споделяни могат да бъдат парите от корпоративния данък, данъка върху доходите и дори ДДС.
Увеличаването на разходите е довело до свиване от 67 на 64 млн. лева на общинската инвестиционна програма. От нея са отпаднали проектите за продължаване на пробива на бул.”Левски” и изграждане на спортна база във Военноморското училище, и двата на стойност 1,5 млн. лева.
Тази година Варна разполага с бюджет от 225,3 млн. лева, актуализиран на 227,8 млн. на последната общинска сесия. “Бюджетът на Варна не е малък, но е доста под средните нива за Европа. Трябва общинският бюджет за следващата година да отбележи ръст поне с годишния процент на инфлацията в страната”, коментира още Борисов.