Светът е много глобален и интегриран, за да започнем да го разделяме на студена, топла и не знам каква си война. Държавите са толкова взаимно зависими и обвързани, че никой няма интерес от горещи конфликти. Това коментира в студиото на Дарик Варна бившият кмет на Варна Христо Кирчев и отявлен американофил.
„Отдавна Желязната завеса я няма. Отдавна целият свят е подчинен на капитализма. В тая глобализация икономиките на всички държави са обвързани помежду си. Днес не може да има Студена война, защото вътрешният продукт на натовските държави – ЕС и САЩ, е 34 трилиона долара при 820 милиона население. Русия е 140-милионна държава и има 2,2 трилиона долара БВП, т.е. разликата е 17 пъти. А трябва да има някакъв паритет”, смята Кирчев. Според него никой няма интерес от войни, защото един горещ конфликт е страшно скъпо забавление, струващо милиарди.
Бившият варненски градоначалник смята, че българският народ доста непредпазливо се плаши от събитията в Украйна. „Причина са нашите вътрешни неуредици, защото ние енергийно стоим много зле. Но спиране на газ няма да има, защото Москва няма интерес от подобен ход. Над 30% от приходите на Русия идват от енергоносителите”, добави Кирчев.
Според него не може да се прави сравнение между Крим и Косово, защото в украинската област не е имало изстъпление на украинци срещу руснаци. „В Косово сърбите постъпиха много жестоко спрямо албанците и затова Западът предприе военни действия”, каза Христо Кирчев.
За ексградоначалника случилото се в Украйна не е изнедващо и неочаквано. „Там, където има глад, беззаконие и страхотна корупция, това е пътят. Щом Путин казва, че украинската корупция е много по-тежка от руската, представете за какво става дума”, убеден е той.
Кирчев е на мнение, че Втората световна война е разпределила картата на Европа по много грешен начин. „Стана разместване на граници, което създава напрежение. Ако има евентуално преразглеждане на подписаните договори, светът ще се върне към 1938 г.”, изтъкна бившият варненски кмет.