Инспекторатът към Висшия съдебен съвет няма основание да накаже магистрати по смисъла на чл.54, ал.1, т.6 от Закона за съдебната власт.
Това пише в изпратено Становище до бившия член на ОИК-Казанлък през 2003-та година Цветан Павлов ,инспектор Александър Мумджиев от Инспектората към ВСС на Република България . Становището еот 21-ви май тази година.
Повод за него е изпратена жалба от Павлов до Инспектора на ВСС по казуса, известен в Казанлък като „подправен протокол Дамянов".
През февруари 2004-та година като член на тогавашната ОИК Цветан Павлов сезира главния прокурор на страната за съставянето на документ с невярно съдържание, който настоящият и току-що избран тогава кмет на Казанлък Стефан Христов Дамянов е представил пред Избирателната комисия в общината.
Документът с невярно съдържание е внесен и във Фирменото отделение на СГС.
В резултат на тогавашния сигнал на Павлов е образувана преписка, която в продължение на пет години пътува от РПУ-Казанлък, през РП-Казанлък, СРП-София, ВКП.
След поредица институционални обиколки, казусът „спира" на 3-ти май 2007 година отново в Районната прокуратура в Казанлък, където се образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител, който на неустановено място на 26-ти ноември 2003 година преправил съдържанието на официален документ- Протокол от общо събрание на „Робин" ООД София, с цел да бъде използвано- - престъпление по чл. 308, ал.1 от НК.
След поредица нови обиколки по съдебни инстанции, продължили две години и три последователни искания за продължаване на сроковете за разследване, на 29-ти януари тази година, делото е прекратено с постановление на Софийската Районна прокуратура, с мотив, че е изтекъл предвиденият в закона давностен срок.
От разследването става ясно, че не е установено, кой е нанесъл поправката в датата от протокола от Общото събрание на „Робин" ООД, нито кой е представил документите в СГС-Фирмено отделение. От Становището на Инспектората на ВСС става ясно, че е установено, че „нанесената поправка в протокола е във вреда на свидетеля Стефан Дамянов, а не го ползва", както посочил в първата си жалба Цветан Павлов.
По тази причина не са били предприети мерки за евентуалното привличане на Дамянов като обвиняем.
За „Дарик" Цветан Павлов заяви, че в този случай документът с подменена дата е внесен в СГС-Фирмено отделение от пощенски гълъби.
Петгодишното мотаене на казуса по съдебни инстанции и мълчанието им спрямо жалбоподателя Павлов, който е математик, определи като „редовна практика на Прокуратурата, когато реши да оттърве някой от кауша".
Запознати с казуса твърдят, че ако по делото казанлъшкият кмет бе привлечен като обвиняем в качеството си на длъжностно лице, давностния срок за него щеше да е 7, а не 5 години, както е в настоящия случай.