За да бъдат увеличени работните заплати в столичния градски транспорт с 300 лева, до края на годината трябва да разполагаме с общо 41,5 милиона лева, а ще бъдат осигурени 47. Това каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов, който поведе протестите в последните дни, предава NOVA. 

Правителството дава допълнителни 15 млн. лв. за столичния градски транспорт

След шестдневна стачка за по-високи възнаграждения наземният градски транспорт в София възстанови движението си поетапно от вечерта на 19 май. До това решение на синдикати и работници се стигна, след като държавата отпусна 15 млн. лева за четирите общински транспортни дружества.

"15 милиона ще стигнат до края на годината - КНСБ изчисли, че вече има 17 милиона, отпуснати с приемането на бюджета. Кметът пое отговорност, че има възможност да осигури още 15 милиона. СОС трябва да прекрои рамките на бюджета си, може да се вземат пари от неизпълнимите капиталови разходи. Това е необходимо, за да се случи и другото предвидено увеличение от 500 лева. Ако не постигнем договорка по КТД заради липса на финансиране от СО, най-вероятно отново ще има протести. Синдикатът не може да каже "Уволнявайте хора", но ще обсъдим при преговорите дали са необходими съкращения", заяви Капитанов.

„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт

 

До намесата на правителството се стигна, след като кметът на София Васил Терзиев не успя да постигне договорка с протестиращите и да прекрати транспортната блокада на столицата. 

С отпуснатите от кабинета средства до края на годината трябва да бъдат изпълнени исканията на синдикатите за повишение на заплатите, но това как ще се разпределят парите, ще реши Столичната община. Смята се, че ще бъдат удовлетворени исканията на служителите за увеличение с 300 лв. на основната заплата за всички в четирите транспортни дружества в столицата, считано от април.

"Всички професии в градския транспорт заслужават достойни доходи, защото полагат неимоверни усилия, за да съществува системата. Всеки трябва да получи много повече, отколкото е взимал досега. Не мога да коментирам възнагражденията на ръководителите на столичните транспортни дружества, те не са обект на нашите протести. Би трябвало да получат увеличение, заедно със служителите. Синдикатите сме имали контакт с тях, уведомили сме, че служителите няма да изпълняват трудовите си задължения поради опасност за здравето заради условията на труд. Ръководителите на дружествата не са предлагали решения. От исканията на служителите само 2/3 са постигнати. Предстои да се преговаря за подобряване на условията на труд, управление на работното време, почивки и отпуски. Извънредният труд трябва да е максимум 30 часа месечно, макар по начало да е забранен", коментира Капитанов.

Според синдикалиста заплатите в градския транспорт на по-малките населени места са по-ниски, но и цените на продуктите там са по-ниски, а с това и напрежението в работещите. "Заплатата във Варна е около 1700 лева без извънреден труд", разкри той. 

Капитанов сравни и възнагражденията на служителите в градкия транспорт и на обществените медии, като заяви, че вторите са с 15-20% по-ниски.

NOVA