/ БГНЕС
Общината запазва всички планирани средства за стратегическите приоритети - метрото, транспортните връзки от вътрешния ринг и връзките с околовръстния път, строителството на нови детски градини
Готова е актуализацията на бюджета на София за 2020 г., която се налага да направим заради намалените приходи на общината, съобщава кметът на София Йорданка Фандъкова на страницата си във Фейсбук.

След въвеждане на извънредното положение спадът на приходите само за март е 18.9 млн. лв. Прогнозите са, че спадът ще продължи. Очакваме, че част от приходите ще бъдат наваксани във втората половина на годината, но друга, свързана с данъка за придобиване на имущество и таксите за услуги, ще продължат чувствително да намаляват до края на 2020 г., посочва кметът.

Без такси за тротоарно право от заведенията в София, затворили заради Covid-19

Затова бюджетът на общината ще бъде актуализиран с 23,4 млн. лв. намаление на приходите.

С 12,1 млн. лв. ще бъдат намалени данъчните приходи - с 8 млн. лв. намаляват приходите от данъка за възмездно придобиване на имущество, с 3,5 млн. лв. - от данъка върху превозните средства и с 600 хил. лв. ще спаднат приходите от туристическия данък.

С 11,3 млн. лв. е намалението на приходите от такси и други приходи. Най-съществен спад се очаква от таксата за детски градини и ясли - 3,9 млн. лв., 2,6 млн. лв. по-малко от такса "битови отпадъци", 1,4 млн. лв. спад от таксите за ползване на тротоарно право и пазари, 1,4 млн. лв. на приходите от наеми и продажба на услуги и стоки и 2 млн. лв. по-малко от таксите за технически услуги.

Безплатна "синя" и "зелена" зона в София до 26 април

Със същият размер - 23,4 млн. лв. общината намалява и разходите, за да изпълни законовото изискване за балансиран бюджет.

Намаляваме с 13,3 млн. лв. средствата в инвестиционната програма и с 12,8 млн. лв. текущите разходи. Общото намаление на капиталовата програма спрямо вече гласуваната е малко под 3 процента. Това е консервативна прогноза на този етап от развитието на кризата, посочва кметът.

Общината запазва всички планирани средства за стратегическите приоритети - метрото, транспортните връзки от вътрешния ринг и връзките с околовръстния път, строителството на нови детски градини и ясли, средствата за почистване, инвестициите в общински болници и ДКЦ-а, както и издръжката на социалните услуги.

Намаляват се с 6,7 млн. средствата за няколко инфраструктурни обекта, които още не са стартирали. Тази година ще бъде завършено проектирането на Чепинско шосе, на ул. "Николай Коперник", ул. "Атанас Узунов" и транспортния тунел на НДК, а строителните дейности ще могат да започнат догодина. Единственият инфраструктурен обект, който общината изцяло спира, е рехабилитацията на ул. "Народно хоро" в "Овча купел" по искане от кмета на района за препроектиране.

Столичната община предлага: След като заработят пазарите, търговците да плащат половината от наема

С 2,6 млн. лв. се намаляват средствата за нови обекти за оползотворяване на отпадъци - запазваме финансирането само за проектиране на център за биомаса и завод за преработка на едрогабаритни отпадъци. 

С 1,9 млн. лв. общината намалява средствата за ремонт на градски градини и паркове. Реконструкциите на парка "Заимов" и градината "Св. Георги" остават за 2021 г.

На този етап общината отчита сериозен спад на приходите от градския транспорт - както заради намалената продажба на билети и карти, така и заради неработещите зони за платено паркиране. По предварителни оценки до средата на май ще са необходими 9,5 млн. лв., с които да бъде осигурено функционирането на градския транспорт. На този етап общината ще покрие тези средства от заложените в бюджета 135,5 млн. лв., а при следващата оценка на бюджета е готова да осигури и допълнително финансиране.

Сериозен спад се отчитат и в приходите на общинските лечебни заведения, както заради допълнителните разходи за лечение на пациенти с COVID-19, така и заради намалената дейност. Затова се предвижда предоставяне на заеми за заведенията за доболнична помощ в размер на 1 млн. лв., информира кметът.