Сливенски и словашки ученици търсят общи културни факти, както и по-добри контакти и приятелство помежду си. Това са основните цели на проект по програма „Коменски - учение през целия живот", който се реализира и в Сливен.
„Работното заглавие на проекта, който защитихме миналата година бе „Общите славянски корени в изобразителното изкуство на България и Словакия", съобщи на пресконференция директорът на Националната художествена гимназия в Сливен Тодор Терзиев.
20 ученици и 4 преподаватели от Школа по изкуствата от град Липтовски Микулаш / Словакия / в продължение на 5 дни бяха в Сливен, за да усетят културната атмосфера на града, каза Терзиев. Само преди малко повече от месец сливенските ученици са били в Словакия.
Милица Подстреленцова, координатор на проекта от словашка страна и учител по изобразително изкуство обясни, българи и словаци са търсили своите общи корени в езика и архитектурата и изкуството.
Ученичката от горния курс по изобразително изкуство на училището в Липтовски Микулаш Катарина Гажинкова е открила очарованието на много общи черти между Сливен и своя роден град, в който също има много исторически сгради и същите тесни улички.
Според Катарина хората тук са много приветливи и в мантелитета на народите ни има много общи черти.
Ондрей Вълчек, който се интересува от иконопис е намерил в тази област също много паралели.
Историческите връзки на България още през 9 век с тогавашна Великоморавия, чийто наследник е днешна Словакия бяха изтъкнати от преподавателя по рисуване и история на изкуството Карол Малиняк. Той припомни моравската мисия на Кирил и Методий, 100 -те години турско робство. Така че и българите и словаците имат своето достойно място в общоевропейската култура.
Гостите от Словакия са се запознали с древното тракийско наследство в Регионалния исторически музей и с традиционното православно изкуство.
След Освобождението има много здрава връзка на българската със словашката култура и първите поканени преподаватели са Ярослав Вешим и Мърквичка, а Добри Добрев има цял цикъл в местността Липтовски, припомни директорът на НХГ „Димитър Добрович", Тодор Терзиев.
След посещението си в Сливен словаците заминаха на морето, където ще участват в пленер в Несебър.