Мерки за подобряване на качеството на работа и отношението към пациентите бяха обсъдени на среща между изпълнителния директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински" д-р Йордан Котов и всички началници на отделения с директора на РЦЗ-Сливен д-р Ивелина Георгиева. Срещата бе инициирана от д-р Георгиева във връзка със зачестили жалби от страна на пациентите към медицинското обслужване. Такива срещи ще се проведат и в другите болници в областта, тъй като жалбите касаят всички лечебни заведения.
За цялата 2008 г. жалбите в РЦЗ са били 25, а от началото на тази година вече са 30. „Срещата беше в превантивен план. Исках да запозная началниците на отделения на най-голямата ни болница с установените от нас проблеми и да потърсим някакви решения в организационно отношение. Проведохме един много полезен разговор и благодаря на колегите за отзивчивостта", каза д-р Георгиева.
Тя отбеляза, че през последните две години се наблюдава тенденция пациентите активно да подават писмени жалби, докато преди време са правели само устни оплаквания. В много от случаите жалбите не били коректни и произтичат от стремежа на пациентите непременно да посочат виновник за определеното състояние. Нито една от жалбите към момента не е приключила и част от тях са в ситуация на досъдебно производство. Един от случаите, който е към приключване, касае жалба от близките на пациентка, която починала няколко часа след като й било оказана бърза медицинска помощ. След това лекарите са насочили жената към личния лекар. „Доказахме, че терапевтичното поведение на лекарите е било адекватно. Това, че близките на пациентката не са потърсили личния лекар, е по тяхна вина", каза д-р Георгиева.
Тя смята, че пациентите трябва да знаят за състоянието си и решенията да се взимат с информирано съгласие, а не само от лекаря. „Ако болните знаят за рисковете и вариантите за лечение, които им се предлага, много от проблемите ще бъдат решени", каза д-р Георгиева.
Тя изрази недоволство от наложената напоследък отрицателна тенденция, свързана с попълването на документацията, съгласно изискванията на здравната каса. Понякога лекарите попълват информация, с която не са съгласни, но тя е част от изискванията по сключения от тях договор и това води до много сериозни проблеми, включително и до изкривяване на медико-статистическата информация.
„Понякога пациенти се приемат с неточни диагнози, просто защото няма съответната клинична пътека. И ако се случи нещо, това отново се явява проблем, който в съда и някъде другаде ще бъде атакуван", допълни д-р Георгиева.
„Взети са строги мерки за предотвратяване на ситуации, които могат да провокират пациентите да подават жалби. Проведени са необходимите разговори с лекарите и сме подобрили организацията на работа в болницата", заяви изпълнителният директор д-р Йордан Котов.