Д-р Котов апелира към ромските организации да помогнат за епидемията от морбили
Д-р Котов апелира към ромските организации да помогнат за епидемията от морбили / netinfo

„Призовавам ромските организации да помогнат за епидемията от морбили", апелира д-р Йордан Котов - изпълнителен директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински"-Сливен. 155 са пациентите с морбили, които към днешна дата са настанени в инфекциозното отделение на болницата. 10 са лежащите с хепатит и така общият брой на болните става 165, при капацитет на отделението 50. Легла са сложени дори в коридорите и на тях има по двама души. Всички са роми. В детско отделение има девет заразени с морбили деца, но предстои да бъдат изведени и настанени в инфекциозно.

Д-р Котов съобщи още за две болни родилки, двама пациенти в първо вътрешно отделение и един в хирургия. Те също ще бъдат настанени в инфекциозно отделение. От днес започва настаняване на болни и в едно от отделенията на Болницата за лечение на белодробни заболявания. Там са обособени 17 легла. За пациентите ще се грижи медицински екип от инфекциозното отделение в Нова Загора. Във Военна болница-Сливен са настанени около 40 болни от морбили. В момента МБАЛ "Д-р Иван Селимински" закупува легла и лекарства за своя сметка и извършва разходи, които няма да й бъдат възстановени. Поискана е финансова помощ от заместник-министъра на здравеопазването д-р Валерий Митрев, който днес е на посещение в Сливен. Дали ще бъде отпусната такава помощ не е ясно. Оказва се, че лекуването на усложненията от морбили струва по-скъпо, отколкото са парите, които се отпускат по клинична пътека.

„Сега е моментът да помогнат ромските организации. Ако някоя от организациите се притече на помощ, дори и извън страната, аз бих я приел с удоволствие", каза д-р Котов. Той припомни, че вече има два смъртни случая след усложнения от морбили, а в момента има кърмаче, което е с енцефалит. Въпреки това, той призова гражданите да не се поддават на паника, защото всички, които са имунизирали своите деца, нямат основание за притеснение.