Уникален сборник издаде музеят
Уникален сборник издаде музеят / снимка:Регионален исторически музей

Уникален сборник с коледни песни издаде Русенският музей. Книгата се нарича „Хърцои, том първи – Коледни песни“ и е посветена на 70-годишнината от рождението на професор, доктор на филологическите науки Анчо Калоянов. Сборникът съдържа 1282 обредни песни от региона на русенските хърцои – поречията на реките Янтра, Русенски Лом и Демир баба теке (Староселска), както и по Дунав. Селищата са описани по бившите околии на Русе, Бяла, Тутракан, Кубрат и Свищов. 1046 от всички текстове са взети от богатия фолклорен архив на Катедра „Българска литература“ към Великотърновския университет, създаден и попълван ревностно от професор Анчо Калоянов.

Песните са събирани в последните 40 години от Анчо Калоянов, от негови студенти и ученици. По-голямата част от записвачите са русенци, сред които се открояват множество познати имена – Габриела Стефанова (Утро), Пламен Абаджиев (Парнас), Марио Мокрев, Силви Стефанов, Цвета Ненова, Пламен Атанасов, Мими Корнаджева (Русенски университет), Станимира Цанева (Регионална библиотека), Галин Ганчев, Тодор Билчев, Анка Пачелиева. Естествено, сред активните проучватели са и днешните етнографи в музея Десислава Тихолова, Искра Тодорова и Николай Ненов.

Книгата е редактирана от професор Тодор Моллов от Великотърновския университет, който в своите Уводни думи запознава читателя с начина на съставителство. Песните са подредени не според това за кого са предназначени – „по път“, „на момък“ или „на стопанин“, а според специфичното „самоописание“ в текста. Тук се отнасят мотивите за събиране и избор на „цар“ на коледарите, цикълът песни за Добър юнак с добра коня и Дан войвода, ролята на светците  в уреждането на световния Ред, както и отношенията между моми и момци, овчари и земеделци – които описват облози и състезания.

Д-р Светла Дживтерева е направила описание на Коледуването в Русенско, според записите в архива на Катедра „Българска литература“. Доц. д-р Николай Ненов е представил коледуването в Русе като специфична градска традиция, която се е оформила като наследство още преди Освобождението, през 60-те години на ХIХ век.

С този сборник от обредни песни се поставя началото на поредицата „Хърцои“, която предстои да опише научно една от най-любопитните и до голяма степен непознати за научната общност етнографски групи у нас.