Относно появилите се в общественото пространство коментари за начина на почистване на две от бронзовите момичета на скулптора Любомир Далчев, Община Русе заявява, че стартиралото и все още неприключило почистване на бронзовите момичета е етап от изпълнението на проект „Благоустрояване и достъпна градска среда на централна градска зона – участък от ул. „Александровска“, площад „Батенберг“ и прилежащите пространства“. След проведено обществено обсъждане, проектът е съгласуван на всички свои фази с Националния институт за недвижимо културно наследство.
В процеса на изпълнение на проекта е заложено почистването на скулптурните фигури и фонтана на пл. „Батенберг“ от натрупания през годините плътен слой замърсявания с петролни и други сажди, мазнини, прах и спрей. След приключването на почистването, следва процес на патиниране, за което в практиката се прилагат различни технологии.
Старата и традиционна технология за черна патина предполага първоначално нагряване на почистената отливка и третирането й със сулфид при висока температура. За синьо-зелен ефект се използва син камък. Двата метода са съчетаеми: Ако се търси синьо-зелен ефект върху тъмен фон, се третира първо със сулфид и после със син камък. Ако се търси частична прозивност на естествения цвят на бронза през синьо-зелената патина, се нанася само син камък без сулфид.
Възможно е прилагането и на съвременни методи за патиниране, при които се спестява несигурността от нагряването и смесването на химикали „на око“. И в двата метода е важно металът да е чист. И двата метода отнемат време за осъществяване на пълната реакция и често се налага нанасянето на няколко слоя. Резултати могат да се видят най-рано след 2 часа (а постигането на плътен тон може да отнеме седмица или повече). В този период металите не бива да се мокрят или мият, поради което настоящият сезон е неподходящ за патиниране на скулптури на открито.
Изборът на конкретната технология на патиниране ще бъде консултиран с творческата гилдия, след приключване на дейностите по почистване на фигурите.