От рак на простатата всяка година заболяват около 1000-1200 мъже в България и тенденцията е тези цифри да се увеличават. Това каза в интервю за Дарик проф. Иван Дечев, началник на клиниката по урология при УМБАЛ "Св. Георги".
Три са доказаните рискови фактори за възникване на рака на простатата. Това са генетичната и фамилна предразположеност и нарастващата възраст. Около в 9% от случаите ракът е наследствен, а в останалите случаи има фамилно предразположение.
Ако баща боледува от рак на простата, синът е с повишен риск от развитие на простатен карцином, а ако и двамата боледуват, рискът в семейството се увеличава трикратно, обясни проф. Дечев.
По отношение на факторите околна среда и начин на хранене няма категорични доказателства, че оказват пряко влияние върху възникването на злокачественото заболяване. Проф. Дечев обаче не отрича, че повишеният прием на животински мазнини и ограничаването на цитрусови плодове и зеленчуци например може да окаже влияние върху развитието на рака.
/Цялото интервю с проф. Дечев, можете да чуете в прикачения аудио-файл/
Клуб Round Table 3 и Club 41 Пловдив напомнят на всички мъже, че месец Ноември е посветен на нас! Не бъдете безотговорни към себе си, направете кръвен тест за рак на простатата.
Ракът на простатата е злокачествено заболяване, което се развива предимно у мъже над 50-годишна възраст. Симптоми в началото на развитието на заболяването почти няма. Поради тази причина от изключително значение за ранното му диагностициране са ежегодните профилактични прегледи при уролог. Карциномът на простатната жлеза може да бъде напълно излекуван, ако бъде открит в ранен стадий.
Изследването се извършва по най-безболезнения начин – с кръвен тест, с вземане на венозна кръв чрез венепункция, без да е необходима специална предварителна подготовка. Чрез него се проверяват нивата на простатноспецифичния антиген (PSA).
В Европа всяка година се откриват над 2,5 млн. нови случая на рак на простатната жлеза. Заболяването има дял от 11% при всички онкоболни мъже, а в 9 на сто от случаите е главен виновник за смъртните случаи при силния пол, сочи статистиката.
Благодарение на кампанията на Round Table 3 Пловдив през миналата година се прегледаха над 3000 човека, като статистиката от проведените скрининги сочи, че над 10% са с потенциална опасност, а около 5% са били диагностицирани с карцином на простата. По данни за 2013 г. общият брой на болните от рак на простата в България надхвърля 13 000 мъже.
Направете си профилактичен кръвен тест за рак на простата. Нека заедно променим лицето на мъжкото здраве!