/ iStock/Getty Images
Миризмата на изгоряло се усеща в цялото населено място
Дим от пожар обгази тази сутрин пловдивското село Катуница. Огънят е обхванал сухи треви и храсти и се е прехвърлил върху територията на хвостохранилище, на което се изливат утайките от пречиствателна станция.

пожар Пловдив
NOVA

Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева свика кризисния щаб заради пожара. Представителите на отговорните институции са на място, за да се набележат мерки за овладяване на ситуацията, съобщиха от Областна администрация в града. 

Гори хвостохранилище, където преди години ВиК-Пловдив са депонирали утаечна маса от пречиствателната станция. Някога на места, където са изгребвани инертни материали, са били попълвани с подобна маса, каза пред журналисти старши комисар Васил Димов, директор на Районната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН). „Информацията, която имаме е, че последното депониране е било 2008 година, оттогава нови такива маси не са депонирани. Това е изключително аморфна и мека маса и не е достъпна за тежка техника, включително и за хора“, уточни Димов.

Вчера е подаден сигнал в 11:19 часа за пожар в сухи треви. Първият екип, пристигнал на мястото, е установил, че огънят е навлязъл в оградена зона. Изпратени са четири екипа да гасят и до настоящия момент те са на място, за да работят.

Гасим вътре в хвостохранилището, колкото можем да достигнем по периметъра на хвостохранилището. Тъй като това ще отнеме доста време, в момента изграждаме и полустабилни инсталации, с които да могат продължително време да мокрят цялата територия със съдействие на ОП „Паркове и градини“ и с оросяващи системи, с наши струйници, за да може колкото е възможно да подават вода.

Няма никаква опасност да се разгори към близките населени места. Тлее изцяло в оградената зона. Ние имаме готовност колкото е необходимо да гасим, изградили сме и водоснабдяване от река „Чая“, каза още директорът на пожарната.

Ситуацията за населените места вече е по-спокойна, заяви областният управител. „Свиках кризисния щаб, за да предприемем, мерки какво ще се случи оттук нататък. Тук са всички отговорни институции.

Ще се предприеме оросяване, за да може да се потуши този дим, но тъй като посоката на вятъра може да се смени и утре сутринта може отново да има задимяване“, поясни Христина Янчева.

И добави по препоръка на РЗИ е добре да се спазват ограничителните мерки, които бяха препоръчани при пожара на сметището в Цалапица, защото се очаква и завишаване на праховите частици. Да се затварят прозорците, хората с хронични заболявания и малките деца по възможност да не излизат и да се носят маски, ако трябва да излязат навън. Ако се промени посоката на вятъра може и в някои други населени места да има задимяване.

По думите й регионалната инспекция по околна среда (РИОСВ) ще пренесат мобилната станция тук на място. "Това, което ми изпратиха, като данни, е, че в "Тракия" има леко завишаване на фините прахови частици, като най-много е било в 9:00 часа 125", каза областният управител. 

От 2015 г. има проект за рекултувация на това депо, изготвен от ВиК-Пловдив, който е на стойност над 6 милиона и това не е по възможностите на дружеството, трябва да се намеси държавата, каза Николай Михайлов, директор на „Пречиствателна станция“ Пловдив. По думите му проектът е много добър и може да реши проблема с това депо.

Екип на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) извършва незабавна проверка на място след постъпил тази сутрин сигнал от кмета на община Садово за възникнал пожар в бившето депо за утайки на ПСОВ-Садово, което се намира в землището на с. Катуница, съобщиха от пресцентъра на институцията. 

В населеното място се наблюдава задимяване. От екоинспекцията са направили заявка към Изпълнителната агенция по околна среда за разполагане на мобилна автоматична станция за измерване качеството на атмосферния въздух в района на пожара, като мястото ще бъде определено в зависимост от атмосферните показатели.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Таня Благова/БТА