На днешния ден се навършват 135 години от рождението на българския политик и министър председател на България (1919-1923), Александър Стамболийски.
ПП Обединени замеделци ще поднесат венци и цветя пред паметника на своя водач точно в 11 часа в Пазарджик.
Републиканец по убеждения, през 1908 година Александър Стамболийски е избран за народен представител на БЗНС. Като депутат, той отстоява политиката на неутралитет на България, особено след началото на Първата световна война през 1914 г. През май 1920 година Стамболийски оглавява самостоятелно правителство на БЗНС, в което е и министър на външните работи, а до юни 1921 г. управлява Министерство на войната.
Като министър-председател Стамболийски е принуден да подпише тежкия за България, Ньойски договор, а през лятото на 1919 гр.Велград изпраща мемоар до френския премиер Жорж Клемансо , където се настоява цялата българо-югославска граница от река Дунав до Беласица да се премести от 20 до 70 км навътре в територията на България. Така, населението от половин милион българи е наречено от Белград като „чисто сръбско”.
Това поставя страната ни в международна изолация и за да изведе страната от нея и да стабилизира нейното международно положение, Александър Стамболийски развива мащабна дипломатическа дейност в редица европейски страни.
Тези действия обаче предизвикват недоволството на буржоазните партии и политически кръгове. На 9 юни 1923 година, тайната офицерска организация "Военен съюз" извършва военен преврат. Александър Стамболийски се опитва да организира контрапреврат, но не успява. В нощта срещу 15 юни, Стамболийска бва убит в дома си.