Едва 4800 са акушерките в България и броят им е недостатъчен. Това каза в ефира на Дарик председателката на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева в навечерието на Деня на родилната помощ - 21 януари.
По думите й, младите лекари все по-рядко специализират като акушерки и средната възраст на акушерите в България е 49 години.
Професията е оценявана, но заради ниското заплащане не е предпочитана или специалистите практикуват на Запад. В България заплатата за един акушер е около 500 лв, а за същата дейност във всяка друга западна държава се заплаща 1500 евро, обясни Василева.
По думите й, макар условията на труд за акушерките да са се подобрили през последните 10 години, има още много какво да се направи от страна на държавата.
Вече е проведена среща със здравното министерство, на която Асоциацията е представила своите предложения за решаване на належащите проблеми в сектора. Един от тях е да се увеличи броят на местата в университета за изучаване на специалността „Акушерство и гинекология“ с поне 150. Очакванията на председателката е измененията да влязат в сила от следващата учебна година.
/Цялото предаване, можете да чуете в прикачения аудио-файл/
Професията акушер е оценена, но тази на неоналога - не, смята началникът на отделението за новородени и недоносени деца в МБАЛ „Пловдив“ д-р Диана Аргирова.
По думите й, повечето хора дори не знаят каква е ролята на неонатолога, докато при новородените им деца не се появи някакъв проблем.
Ние се грижим за новородените в първите 4 седмици от живота им. Работата е тежка и динамична, но никога не съм си и помисляла да се откажа от професията си, каза пред Дарик д-р Аргирова, която е с 15 години стаж в отделението.
По думите й, в България има достатъчно акушерки, но неонатолозите са дефицит и това ще се утвърди като проблем през следващите няколко години.