Служители на Районната ветеринарномедицинска служба Плевен ще започнат наблюдение на домашните животни в областта. Това е една от мерките, които ще се предприемат, за да не се допусне разпространение на заразата от шап по животните в Плевенски регион. Превантивната мярка беше приета днес по време на заседание на Областната епизоотична комисия. Причина за свикване на комисията са случаите на зараза с шап на диви и домашни животин в бургаското село Кости.
Участниците в заседанието одобриха още няколко превантивни мерки, разработени от РВМС Плевен. В срок до 14 януари кметовете трябва да свикат общинските епизоотични комисии и да запознаят членовете им с епизоотичната обстановка. Необходимо е да се приемат и мерки за профилактика и ограничаване на разпространението на шап в съответната община. Чрез средства за масова информация на местното население трябва да се разяснят подрбности за болестта. При съмнение за болно животно трябва да бъде уведомен кмета или кметския наместник, както и ветеринарните власти.
Ветеринарните лекари ще изготвят и разпространят информационни материали за заболяването шап и превантивните мерки за недопускане на появата му. Разпоредено е РВМС заедно с органите на МВР да засилят контрола върху пазара за животни. Органите на КАТ пък трябва да затегнат контрола по отношение движението на животни, за да се ограничи нерегламентираното им придвижване. Служителите от Държавните горски стопанства в Плевен и Никопол, РИОСВ Плевен, Сектор „Рибарство и контрол" - Плевен и членовете на Ловно-рибарските дружества ще трябва наблюдават за промяна в поведението на възприемчивите към шап диви животни. Собствениците на животновъдни обекти са задължени да въведат строги мерки за биосигурност и недопускане на външни лица в обектите. Телефонът в РВМС Плевен, на които могат да бъдат подавани сигнали за случаи на съмнения за заболели животни, е 064/ 83-40-21.
Признаци на заболяването са появата на мехурчета в областта на носното огледало на животните, езика, вътрешната страна на бузите, междукопитната цепка, обясни д-р Борис Борисов, временно изпълняващ длъжноста директор на РВМС Плевен. Може да се наблюдават също висока температура, намаляване на млеконадоя и окуцяване. Инкубационният период на вируса е 14 дни, но може да се прояви още на втория или третия ден, допълни той. /звук/
Ръководителят на РВМС подчерта, че вирусът не е опасен за хората, дори те да консумират заразено месо, няма да има тежки последици за човешкото здраве. Въпреки това и в изпълнение на заповед на Националната ветеринарномедицинска служба в Плевенско вече са проверени 4 кланници 7 млекопреработвателни и 14 месопреработвателни предприятия. Проверено е от къде са доставките на суровини за тях и от къде са те, но нарушения не са открити, обобщи д-р Борисов.