В Плана за действие от 2009 г. Европейската комисия (ЕК) представи 20 конкретни мерки, разпределени в 6 основни теми за изготвянето на Планове за устойчива градска мобилност (ПУГМ) като задължителна мярка за големите градове.
През 2011 г. ЕК публикува Транспортната Бяла Книга „Пътна карта за единна Европейска транспортна област - към конкурентоспособна и ефикасна транспортна система.
Европейската комисия въведе концепцията за ПУГМ и очерта стъпките за тяхната подготовка.
С писмо на ЕК - EACI/VB D(2011) Клуб „Устойчиво развитие на гражданското общество" (УРГО) - София, е официално акредитиран като национална контактна точка по ПУГМ.
През 2013 г. организацията започна работа по европейски проект „BUMP - Boosting Urban Mobility Plans", финансиран от Програма „Интелигентна енергия" на ЕС. Водещ партньор е Бизнес център AREA от Триест, Италия, а партньорите по проекта са от 9 страни членки на ЕС.
Проектът цели оказване на безвъзмездна подкрепа на местните власти за изграждане на капацитет по изготвянето и внедряването на планове за устойчива градска мобилност в големите градове на България.
В продължение на една година 20 експерти от 10 града с население между 40 000 - 350 000 жители, един от които е Плевен, участваха в модулно обучение по различни теми, свързани с градската мобилност.
Председателят на УРГО проф. Лучия Илиева посети Плевен и връчи сертификати на трима служители от Общинската администрация, приключили успешно обучителния цикъл.
Екипът на УРГО проведе консултации със специалистите от работната група на Общината, определени да изготвят до края на месец март тази година Плана за устойчива градска мобилност на Плевен.
Този план е стратегически управленски документ, който се основава на съществуващите практики за планиране и взима под внимание принципите на интеграция, участие и развитие, за да удовлетвори нуждите от мобилност на хората и да създаде по-добро качество на живот в градовете и техните ареали.
Планът трябва да цели създаването на устойчива градска транспортна система чрез:
• Обезпечаване на достъп до работни места и услуги за всички;
• Подобряване на безопасността и сигурността;
• Намаляване на замърсяванията, парниковия ефект и консумацията на енергия;
• Подобряване на ефективността и ефикасността на транспортирането на хора и стоки;
• Повишаване на привлекателността и качеството на градската среда.
Необходимо е политиките и мерките, дефинирани в ПУГМ, да обхващат всички форми на транспорт в целия град, включително частен и обществен, за хора и за стоки, моторизиран и не-моторизиран, подвижен или на паркинг.
Наличието на План за устойчива градска мобилност е задължително условие за кандидатстването на Община Плевен с втори проект за интегриран градски транспорт по Приоритет 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие" на новата Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020 г."