От Топлофикация-Плевен изразиха тревога от промените в Закона за енергетиката
От Топлофикация-Плевен изразиха тревога от промените в Закона за енергетиката / dariknews.archive

"Силно сме притеснени от приетите промени в Закона за енергетика/ЗЕ/, касаещи дружествата от сектор „Топлофикация", по-специално промените в чл. 84 и чл. 162, които не са съобразени с конкретните технологични възможности за производство на дружеството".

Това заявиха на среща с медиите на 23 март 2015 г. изпълнителният директор на "Топлофикация-Плевен" инж. Иван Гетов и неговият заместник инж. Йордан Василев. Заедно с тях беше и Митко Христов, лидер на синдикалната организация към Дружеството, която напълно подкрепя позицията на ръководството.

„С цитираните по-горе промени, на практика се въвеждат квоти за производство от топлофикационните дружества, като ежегодно до 31 март дружеството трябва да може абсолютно точно да прогнозира, какви ще бъдат метеорологичните условия и оттам производството си за период от 1 юли на текущата година до 30 юни на следващата, което само по себе си е невъзможно.

Това означава Дружеството да изпада в ситуацията, или да е надценило производството и квотите стигат до 30 юни, но приходите са по-ниски от разчетите, или е подценило производството и квотите не стигат", коментира инж. Иван Гетов. Според него при тази ситуация, ТЕЦ-Плевен трябва да преустанови комбинираното производство на ел. енергия и в същото време приходите няма да стигат, за да продължи да произвежда топлоенергия - некомбинирана.

"В случай, че Дружеството има принудена /т.е. допълнителна/ енергия, то съгласно промените в Закона, НЕК няма да я изкупува. В същото време е дадена разпоредба за продажба на свободния пазар, без да има възможност към днешна дата, нито как енергията да се измерва, нито как да се отделя, нито как да се балансира, т.е. това право е само виртуално", заяви и инж. Василев. Във всички случаи при продажбата на ел. енергия на свободния пазар приходите на дружеството ще паднат, което пък ще доведе до това цената на топлинната енергия да се увеличи.

Предприетите промени в ЗЕ и липсата на подзаконови нормативни актове ще доведат до ограничения в нормалната работа на дружеството и невъзможност да изпълняваме условията на издадените ни лицензии, категорични са от ТЕЦ-Плевен.

„Силно се надяваме да бъдат предприети действия за запазване на топлофикационния сектор. Топлофикационните дружества не са проблемните в сектор енергетика. Ел. енергията, произвеждана от топлофикационните дружества, е около 5% от моментното производство в страната. Крайно време е да се изготви обективен анализ и респективно да се определят приоритети за действия", заявиха от "Топлофикация - Плевен". Днес ръководството на Дружеството, заедно с представители на останалите ТЕЦ-ове в страната ще се срещнат и с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, за да изложат своето несъгласие с промените в закона. Все още има възможност за промяна на закона с помощта на наредби, смятат от ТЕЦ-Плевен.

"Топлофикация - Плевен" обслужва над 28 900 битови, 159 бюджетни и 1 500 стопански потребители, както и 14 промишлени клиенти. Голяма част от обществените сгради в града са топлофицирани, като в това число са 64 детски градини и училища, 3 ДКЦ и 3 частни клиники.