Д-р Сотир Марчев:Изхвърлете солта, за да си оправите кръвното
Д-р Сотир Марчев:Изхвърлете солта, за да си оправите кръвното / dariknews.archive

Лятото е добрият период за сърдечно болните хора и те трябва да се радват на неговото идване. През този сезон сърдечно-съдовата смъртност е по-ниска, отколкото през зимата. В студените месеци смъртността е с 15% по-висока, отколкото през останалото време.
Така е и на полюсите - там опасността за сърдечно болните е много по-голяма, отколкото на екватора. Така че започва доброто време на българите-хипертоници и сега е моментът да се радват на живота, а не да се фиксират в здравето си със страх и притеснения.

Защо лятото е най-щадящият период за сърдечно болните? На първо място, топлината разширява кръвоносните съдове с цел да не прегреем. Това понижава артериалното налягане, оттам и инфарктите, и инсултите намаляват. Второ, топлото време намалява съсирваемостта на кръвта и поради това всички тромбози също стават по-редки.

По принцип, кръвното налягане при човека се мени и докато е жив това ще е така. Затова - без паника от т.нар. кръвно, което "играе" нагоре - надолу, не бива да се стряскаме, а да бъдем по-спокойни. Когато имаме един човек с променливо кръвно в граници, близки до нормалното не е страшно, а когато говорим за промени при хипертониците е друго. Когато при тях отскочи по-рязко кръвното, те правят една често срещана грешка - пият бързодействащи лекарства, като хлофазолин. За момента този препарат понижава кръвното, но като спре действието му, то се качва повече, отколкото е било преди да се изпие лекарството. Не е уместно да правим търговска реклама на лекарства, но бих препоръчал в такива случаи хората да пият дълго действащите медикаменти, които лекарите са им предписали. Примерно, от серията диуретици са такива - стандартна препоръка. Те изхвърлят солта от нашето тяло.

Това са решенията при "играещо", променящо се кръвно. През лятото човек се поти, а поради това - от горещината и от изпотяването кръвното спада. Затова по-чест проблем, който имаме ние с нашите пациенти през топлото време е понижението на артериалното налягане. По тази причина им намаляваме диуретиците, защото те губят течностите в организма си през кожата. Мога да оприлича лятната и зимна схема на лекарствата за хипертониците с необходимостта от смяната на летните със зимните обувки, а при автомобилите - с летните и зимни гуми.

Така е и при медикаментите - през лятото намаляваме лекарствата за кръвно, през зимата ги увеличаваме. Последната седмица точно с такива консултации се занимавам. Непрекъснато ми звънят по телефона пациенти и мои познати, които ме питат какво да правят, когато им пада кръвното. Да, наистина им препоръчвам да пият по-малко лекарства с уговорката, обаче, че когато настъпят студените месеци, да ги върнат обратно в дневния си прием, да възстановят старите дози. Ще повторя - при много променливо кръвно махаме кратко действащите лекарства и ги заместваме с дълго действащите. Един особено актуален съвет за дамите-хипертоници, които използват лятото, за да направят опити да свалят излишните килограми.

Същото се отнася и за мъжете, чиято суетност е засегната. Окуражавам ги да намалят или да изключат употребата на сол, ако това въобще е възможно. За съжаление, тази сол присъства в абсолютно всички храни, има я дори в хляба. Докато стигне до нас даден продукт някой вече му е прибавил тази подправка. За съжаление, от стотици години търговците са установили, че с нея храната е по-вкусна и се продава повече. Да изключим солта за мен означава да не добавяме сол при ядене и това е чудесна инициатива. Съветът не е само мой, а официално становище на Световната здравна организация и на Европейското кардиологично дружество. Защото точно солта е тази, която задържа водата в тялото. Не злоупотребявайте с нея, ограничаването й е винаги от полза. И това е най-евтиният начин да си оправим кръвното.
Автор:Доц. д-р Сотир Марчев, Медицински университет - Плевен.
/БГНЕС/