Съветници чуха роми и директор, които са срещу преместването на 4-то ОУ в ПГ по лека промишленост
Съветници чуха роми и директор, които са срещу преместването на 4-то ОУ в ПГ по лека промишленост / Дарик- Кюстендил

Среща с родители и учители от ромското 4-то ОУ "Иван Вазов" в Кюстендил имаха председателят на Общинския съвет-Кюстендил инж. Стоян Стоилов и съветници, от БСП - Иван Каракашки и Рая Димитрова и от РЗС - Младен Ризов.

"Провеждаме тази среща по повод писмо от 20 август на кмета Петър Паунов до министъра на образованието Сергей Игнатов. В документа градоначалникът се интересува на какъв етап е становището на ведомството за предоставяне сградата на ромското училище за други нужди на общината. Дойдохме да се запознаем с обстановката, тъй като в писмото се посочват и големи пропуски, констатирани в образователния процес", каза в началото на срещата председателят на ОС инж. Стоян Стоилов.

"Не бяхме подготвени за идеята за преместване на ромското училище, която чухме през януари. Затова и забавихме ремонтите. Писмото, което прочете Стоян Стоилов, е доста тревожно, защото кметът иска от министъра, сградата на Професионалната гимназия по лека промишелност да бъде предоставена за нуждите на 4-то ОУ", заяви директорът на училището Милко Апостолов. Той разказа и за разговори с началника на Регионалния инспекторат Радостина Новакова, като извода е, че сградата на ПГЛП не е рентабилна.

"За една смяна ни трябват 17 стаи, а гимназията разполага с 8. Това означава, че трябва да учим на 4-5 смени. Загубихме проект за 200 000 лв., тъй като донорите не искат да финансират сгради с неизяснен статут", уточни Апостолов.

Съветници чуха роми и директор, които са срещу преместването на 4-то ОУ в ПГ по лека промишленост
netinfo

610 деца се обучават в 4-то ОУ от предучилищните групи до осми клас. Осигурено е твърдо гориво за отопление. Миналата година е сменена дограмата на втория етаж. "Тази година искахме да подменим дограмата на първия етаж и коридорите, но стопирахме ремонтите", уточни още директорът. Апостолов разказа и за проверка, направена от кмета на Кюстендил през месец май, с която се констатира, че не се води нормален учебен процес. "Ами това е естествено, тук хората са с други традиции", коментира Милко Апостолов.

Иван Каракашки от БСП заяви, че идеята за преместване на училището не е добра. "То и сега 350 деца от ромския квартал учат във 2-ро и 6-то основни училища, защото имат възможност да го правят. Предлагам на следваща сесия да бъдат изслушани родители и учители. Училището трябва да се газифицира, а дограмата да се подмени", заяви Каракашки.

"Няма да критикувам сега кмета, въпреки че напоследък аз го правех най-силно. Не смятам, че неговите идеи са лоши. Може би няма яснота и затова тези хора са притеснени. Общинският съвет е модератора позициите да започнат да се сближават. Кметът има енергия и тя трябва да се насочи правилно. Общинският съвет ще декларира, че учителите са прекрасни, те дават продукт. Даже ако трябва ще излезем и с декларация", коментира общинският съветник от РЗС Младен Ризов.

Съществува подписка, подкрепена от 1200 родители и учители, срещу преместването на училището. Тя е събирана от Инициативен комитет, в който е и ромката, общински съветник от БСП Рая Димитрова.

"Ще водим борба училището да не бъде закрито", каза Жельо Ковачев, представител на Югозападния център по правата на малцинствата.