Син трябва да напусне жилището на родителите си, както и да не ги доближава повече от 100 метра, през следващата една година. Решението е на Районен съд- Кюстендил, по дело за домашно насилие.
На 26.07.2014 г., синът / Д.А. / се нахвърлил върху негова майка, съборил я на земята и започнал да я рита и удря по цялото тяло, като се заканил, че следващия път ще я ликвидира. Ден по- късно, той нанася побой и на баща си, като го събаря на земята и рита по тялото. След като спрял за момент, синът отишъл да вземе брадва, през това време баща му успял да се изправи и да избяга, но бил подгонен от сина си, с брадва в ръка.
На 29.07.2014 г., съдът е издал заповед за незабавна защита, с която е задължил Д.А. да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо родителите си. Историята се развива в едно от кюстендилските села.
Законът за защита от домашно насилие санкционира лица, които по отношение на съпруг или бивш съпруг, възходящ, низходящ и т.н. са осъществили акт на физическо и/или психическо насилие или опит за такова. Според чл.2 ал.1 и ал.2 от ЗЗДН, домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.
"С оглед потребността да се защитят в максимална степен правата и интересите на пострадалите, съдът ще наложи мярката за защита, предвидена в чл.5 ал.1 т.1 от ЗЗДН, а именно: "задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие". Съдът счита, че този срок ще бъде достатъчен, за да окаже необходимия поправителен и превъзпитателен ефект върху ответника. Тази мярка, според съда е достатъчна, за да осигури защитата на молителите, от която същите се нуждаят, като с оглед признанието на ответника за извършените актове на домашно насилие и заявеното в съдебно заседание от молителката, че след издаването на заповедта за незабавна защита ответникът не е упражнявал тормоз върху молителите и изпълнява заповедта, съдът няма да наложи исканите с молбата мерки за закрила по чл.5, ал.1, т.2 и т. 3 от ЗЗДН, а именно отстраняване от съвместно обитаваното жилище и забрана на извършителя да приближава жилището на пострадалите лица, както и тях самите на по-малко от 100 м, за срок от 1 година" пише в решението на съдия Мая Миленкова.
Съгласно чл.5 ал.3 от ЗЗДН, съдът във всички случаи, с решението си налага и глоба в размер от 200.00 лева до 1000.00 лева. В случая, съдът налага на синът- насилник глоба в минимален размер, а именно 200.00 лева, като отчита поведението му в съдебно заседание и след издаването на заповедта за незабавна защита.
Синът трябва да плати на родителите си разноските за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв., съгласно приложен договор за правна защита и съдействие.