Селският мол отваря врати за девети път
Селският мол отваря врати за девети път / Селски мол
Янтра не е плавателна, но не е за един живот!

Поредното издание на Селския мол в Габрово на 7 април, от 17.30 часа пред зала „Орловец, подкрепя кампанията на екологичните организации „Грийнпийс“ и „За Земята“ за ограничаване на замърсяването с пластмаси, чийто надслов е „Морето не е за една ваканция”.

Прекомерната употреба на еднократни пластмасови изделия довежда до т.нар. „пластмасов смог“- повсеместно замърсяване на водоемите с пластмаса.

Почистването на плажове, речни дерета и язовири само временно намалява проблема, но трайно решение е в премахването на причините за него. Най-големите „виновници“ за пластмасовото замърсяване са опаковките и другите еднократни изделия.

Екологичната инициатива – базарът „Забравени традиции, живи вкусове“ – Селски мол също може да се счита за „производител“ на този проблем, т.к всеки участник и потребител в него се стреми екологичните продукти, за чиято популярност и потребление допринася, да бъдат чисти, лесно и удобно пакетирани и поднесени. И така вредното въздействие на пластмасовите торбички, чинийки, чашки и вилички се връща като бумеранг обратно при самите биопроизводители.

А в петък вечерта пред Спортната зала ще дойдат повече от 20 производители от малки ферми и домашното стопанство. Те ще донесат мед и пчелни продукти, сирене и кашкавал, мляко и яйца, лапад и коприва, разсад и семена, щирник и баници, домашни курабийки и десерти, пресни яйца, билки, пестил и т.н.

Организаторите – трите читалища от с. Гарван, от кв. Русевци и Падало, желаят чистата храна, която употребяваме, да не бъде в пластмаса, а да се използват биоразградими опаковки или опаковки за многократна употреба.

Селският мол, посветен на Лазаровден и Цветница, не случайно е избрал терен на брега на реката и иска да отхвърли порочната практика на редица фестивали, които оставят след себе си стотици опаковки, и които се превръщат завинаги в опасни отпадъци за природата, а след това и за човека.

Затова се обръща към посетителите:
– Насърчете предлагането на екологични храни насипно или в контейнер на клиента, като донесете от къщи опаковка, съд или пазарска чанта за многократна употреба. Откажете се от предварително опакованите в найлон продукти, търсете стъкло, метал, хартия или плат. Това са модерните решенията, които ви подхождат.
– Донесете единични, непотребни във вашето домакинство стъклени опаковки и ги предложете на селскостопанските производители, те може би ще са им нужни.

И към производителите:
– Посетителите на Селския мол ценят качеството и имат нагласата да инвестират в собственото си здраве. Те са готови да изберат стъкления буркан или стъклената бутилка. Откажете се от пластмасовите кофички.
– Дайте възможност на клиентите да купят малко по-евтино вашия продукт, ако донесат празна стъклена опаковка и я заменят с вашата пълна – „пълно за празно“. Така вашият амбалаж никога няма да свърши.
– Опаковайте храната в естествени материали. Покажете, че сте различни от производителите на индустриални храни и имате отношение към чистата храна и чистата природа.
– Ако все пак не можете да минете без пластмасовите опаковки, предупредете вашите клиенти да ги изхвърлят в жълтия контейнер, където те ще отидат за повторна преработка и ще се превърнат в суровина.
– Опитайте и ще видите, че е лесно вашият щанд се превърне в място, където потребителят може да консумира храни без да образува пластмасов отпадък. Само вие и вашето бутиково производство могат да предложат тази допълнителна стойност на клиента. А това не може да бъде постигнато в големия супермаркет и това е още една причина да се развива местното биопроизводство.

Селският мол и неговите партньори ще насърчат всички, които откликнат на призива и заедно се включим в глобалната инициатива за нулеви отпадъци.

Янтра не е плавателна и няма плажове, но не е за една ваканция, или за един живот!

Базарът „Забравени традиции, живи вкусове“ – Селски мол е съвместна инициатива на габровските читалища и цели да създаде подкрепяща среда за развитието на дребното екологично производство и биофермерство на основата на местните традиции.

И това издание на Селския мол ще се превърне в истински празник с изпълненията самодейците от габровските села, носители на народностната традиция.