/ iStock

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на Община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на превозни средства и пешеходците на територията на Община Добрич бе създаден нов член, съобразен със спазване на правилата и забраните, въведени в Закона за движение по пътищата за движението на велосипеди и ИЕПС.

Председателят на комисията „Транспорт и безопасност на движението“ Георги Джендов каза, че максимално допустимата скорост за движение на тротинетките в Закона е 25 км/ч, но бе прието предложението на Общината за ограничение до 15 км/ч. 

В приетия от общинските съветници текст е записано още, че на улици, площади, булеварди, райони и паркинги - общинска собственост, може да бъде въведен режим за платено паркиране на леки коли, микробуси и товарни автомобили с максимална допустима маса до 2,5 тона. Георги Джендов изрази несъгласие с включването в текста и на булеварди. Той каза, че промените, свързани със зоните за платено паркиране, трябва да бъдат обсъждани след приемане на Генералния план за движение в град Добрич. Заместник-кметът инж. Мирослав Игнатов увери, че зоните за платено паркиране по булевардите ще бъдат съобразени с конфликтни точки.

Ще бъдат въведени и „Обособени паркинги и платени абонаменти в зоните за платено паркиране“. В наредбата е записано, че според реда за паркиране паркингите могат да бъдат платени или безплатни, а според продължителността на паркиране – денонощни и с ограничено работно време. Паркингите за платено почасово паркиране ще бъдат обозначени с пътна маркировка и неподвижен пътен знак, представляващ информационна табела, с посочени условията за паркиране на моторни превозни средства (МПС), цената за престой, начинът на плащане и работното време. Паркингите могат да бъдат оборудвани с бариери, камери за видеонаблюдение и апарати за фото заснемане. Режимът за платено почасово паркиране в паркингите е валиден за всички при безплатен първоначален престой от 15 минути. След изтичане на времевия толеранс, паркирането се заплаща по цени, определени в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Добрич.

Наредбата урежда и правилата за паркиране на МПС, превозващи хора с трайни увреждания и условията за получаване на карта за безплатно паркиране на МПС, обслужващо хора с трайни увреждания. 

Наредбата бе приета с 27 гласа „за” и пет гласа „против”, един общински съветник се въздържа. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Кореспондент на БТА в Добрич Павлина Живкова