Най-ниските температури през декември ще бъдат между минус 10 и минус 5 градуса, а най-високите - между 11 и 16 градуса, съобщи за БТА Марияна Попова, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология при БАН. Тя прогнозира, че през тази година през декември се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата, която в Северна България и високите полета е около 0 градуса, в Горнотракийската низина - 2-3 градуса, по Черноморието и в най-южните райони - около 4 градуса, в планините - от минус 5 до минус 1 градуса. Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която в по-голямата част от страната е между 30 и 60 литра на квадратен метър, в планините и най-южните райони - между 60 и 120 литра на квадратен метър.
Декември ще започне без валежи, със сравнително високи температури. През втората половина от първото десетдневие температурите слабо ще се понижат. Вероятност за слаби локални валежи има около 2 и около 6 декември. В самия край на десетдневието ще има още едно застудяване.
В началото на второто десетдневие по-голяма е вероятността времето да е сухо, предимно облачно и мъгливо. През втората половина от десетдневието температурите ще се повишат, но през последните дни ще започне период с по-променливо време и валежи.
През третото десетдневие остава повишена вероятността за чести валежи. Температурите ще бъдат близки и по-високи от обичайните.
Астрономическата зима започва на 22 декември в 6 часа и 49 минути, съобщава синоптикът.
„В последните 10 дни на декември се очаква повече динамика в атмосферните процеси и снеговалеж, все още е рано обаче да се каже дали точно на Коледа ще вали сняг", обясни по-рано пред Нова телевизия дежурният синоптик в НИМХ-БАН Анастасия Стойчева.
По думите й в планините вече има сериозна снежна покривка. На връх Ботев тя е 28 сантиметра, а на Черни връх - 18 сантиметра. До средата на декември не се очакват нови валежи от сняг, както и да се образува снежна покривка в равнинните части.