Галерията – с изложба за 130-та годишнина от именуването на Добрич
Галерията – с изложба за 130-та годишнина от именуването на Добрич / Дарик Добрич

Екипът на Художествена галерия - Добрич подреди изложба „Спомени от стария Добрич", посветена на 130-годишнината от преименуването на Хаджиоглу Пазарджик в Добрич. Тя представя графичната колекция със същото име на художника Янко Атанасов /1926-1999/. Официалното й откриване е в 17.00 ч..

Посетителите ще имат възможността да видят и копие от доклада на вътрешния министър Григор Начович до Александър І Батенберг от 19 февруари 1882 г., публикуван в Държавен вестник от 27 февруари с.г., с който става преименуването на града. Изложбата представя и оригинална снимка на тогавашния кмет Йордан Хаджииванов, както и документи на общината, в които градът фигурира вече с новото си име.
Подготвени са две мултимедийни презентации на колекцията от пощенски картички от първата половина на ХХ век на Регионален исторически музей Добрич и фотоси от личния архив на Янко Атанасов, разкриващи облика града ни през 60-те години на миналия век.

Графиките от цикъла „Спомени от стария Добрич" пресъздават атмосферата на града през 30-те - 50-те години на ХХ век. Те са изпълнени в смесена техника, офорт и суха игла и са кадри от ежедневието на града в ония времена - старата чаршия, бюрекчията, фенерджията, латерната с късметите, Хайва пазар, панаира, гуляйджиите и търговците в кафенето.

Изложбата е планирана и реализирана от екипите на Историческия музей и Художествената галерия със съдействието на съпругата на художника Янка Атанасова. Придружена е от каталог „Янко Атанасов. Спомени от стария Добрич", издаден с финансовата подкрепа на община Добрич. Изданието съдържа и спомените на художника, описания на града, събития, случки в театъра и историята на галерията в Добрич.

Янко Атанасов е трайно свързан с историята на художествения живот в град Добрич, където е роден през 1926 г.. Завършва Художествена академия - София през 1965, специалност декоративно-монументална живопис при проф. Георги Богданов.
Като студент участва в реставрирането на храм-паметника "Александър Невски", Рилския, Бачковския манастири и скални църкви. След дипломирането си работи като художник в Държавния музикален театър в София, но се завръща в родния си град. В Добрич е назначен за директор на Галерията, която ръководи до 1975 г., по-късно работи като художник-проектант в Драматичен театър "Йордан Йовков.
Янко Атанасов е един от основателите на Дружеството на художниците в Добрич. От 1971 г. той е член на СБХ. Участва във всички изложби на Дружеството на художниците в Добрич, както и в много национални, регионални и международни изложби. Активно работи в областта на живописта, монументалните изкуства, графиката, сценографията и пространственото оформление. Основна тема в творчеството му е историята на родния край. Художникът е проектирал и оформил музейни сбирки, галерии и изложби. Изписал е църквите в с. Дончево и с. Преселенци, Добричко, както и параклиса във Военно гробище в Добрич. Създал е много керамични пана, стенописи и стъклописи. През 1986 г. в съавторство със скулптора Никола Богданов проектира герба на град Добрич.
През 1986 г. открива изложбата "Спомени от стария Добрич". След смъртта му, в галерията в Добрич са открити изложби от непоказвани творби на Янко Атанасов - живопис през 2004 г. и рисунки - през 2006 г.
Творби на художника се намират в галериите в Добрич, София, Балчик, Каварна, Велико Търново, Враца, Силистра и др..